انواع جراحی های دندانپزشکی و وسایل آن


دندانها علاوه بر کارکردهایی که برای ما دارند از جنبه زیبایی دارای ارزش فراوانی هستند که قابل جایگزین نیست. دندانپزشکان روش های مختلف جراحی و غیر جراحی و مواد دندانی و وسایل جراحی دندانپزشکی را برای ترمیم و زیباسازی دندانها به کار می گیرند تا به این وسیله سلامت و زیبایی دندانها را بهبود دهند. در مقاله پیش روی شما قصد داریم به جراحی های دندانپزشکی بپردازیم.

 

انواع جراحی های دندانپزشکی

 

در اینجا به انواع خدمات دندانپزشکی که به جراحی نیاز دارند خواهیم پرداخت

 

جراحی دندان

دندانپزشکان گاهی به دلایلی مانند نهفته بودن و یا جوش خوردن دندان به استخوان فک مجبور می شوند با استفاده از وسایل جراحی دندانپزشکی و با بی حسی موضعی آن را جراحی و دندان را خارج کنند. اینگونه عمل های جراحی دندان توسط جراح – دندانپزشک (دندانپزشک عمومی) انجام می گردد. بعد از جراحی دندان لازم است نکاتی را برای مراقبت از جای زخم باقی مانده انجام دهید

 

جراحی دهان و فک و صورت

جراحی دهان و فک و صورت

برخی اوقات نامنظمی دندانها به تنهایی با ارتودنسی درمان نمیشود و برای اینکه دندانای فک و بالا و پایین بدرستی روی هم قرار بگیرند نیاز به جراحی فک می باشد. جراحی فک و صورت همچنین به عنوان یک جراحی زیبایی شناخته میشود و میتواند توسط دندانپزشکانی که دوره تخصص جراحی دهان و فک و صورت را گذرانده اند انجام شود.

جراحی فک و صورت به روشهای گوناگونی انجام می شود و هرچند این جراحی به صورت افراد تناسب و زیبایی می بخشد اما کسانی که دچار ناهنجاری اسکلتی و دندانی هستند با انجام این جراحی عملکردشان در زمینه های جویدن و صحبت کردن و تنفس بهبود پیدا خواهد کرد.

درمان ناهنجاری های فک و دندان ها میتواند به صورت یک کار تیمی با همکاری متخصص ارتودنسی و متخصص جراحی دهان و فک و دندان انجام شود

 

جراحی ریشه دندان

جراحی ریشه دندان به منظور ترمیم، درمان و یا بیرون آوردن ریشه انجام می شود و در برخی مواقع نیز ممکن است دلیل تشخیصی داشته باشد. مثلا زمانی که از طریق عصب کشی نمیتوان دندان را از کشیده شدن نجات داده و ریشه را ترمیم کرد ممکن است نیاز به جراحی ریشه دندان باشد. همچنین با وسایلی که در جراحی دندانپزشکی برای درمان ریشه دندان وجود دارند می توان التهاب و عفونت هایی را که استخوان فک و اطراف ریشه را درگیر کرده اند درمان کرد.
اگر دندان شما به دلیلی شکسته و ریشه آن در لثه باقی مانده (ممکن است این اتفاق هنگام کشیدن دندان افتاده باشد) نیز وسایل جراحی دندانپزشکی و مهارت جراح به کمک شما می آیند نیز می توان با جراحی آن را خارج کرد. جراحی ریشه دندان توسط دندانپزشکانی که تخصص جراحی لثه و فک و صورت دارند انجام می شود.

جراحی لثه

به علت های مختلفی ممکن است لثه های شما در حالی که حتی دندانهای سالمی دارید دچار بیماری (ژنژیویت) شوند و علائمی چون    تورم و خونریزی لثه، تحلیل لثه ها و لق شدن دندان ها را تجربه کنید. در این صورت اگر متخصص لثه (پریودنتیست) تشخیص دهد به جراحی لثه نیاز خواهید داشت.

جراحی دندان‌پزشکی زیبایی

رشته ها و تخصص های مختلف دندانپزشکی با علم و دانشی که فراهم کرده اند و با بهره گیری از روشها و وسایل جراحی دندانپزشکی امکان داشتن لبخندی زیبا را به ما می دهند. درمان هایی مانند روکش، جرم گیری، سفید کردن دندانها، بلیچینگ،ارتودنسی،پروتز دندان، ایمپلنت دندان، لامینت و… علاوه بر سلامت دهان و دندانها به زیبایی شما نیز کمک می کنند. علاوه بر این موارد درمانهایی که به طور تخصصی با وسایل جراحی دندانپزشکی و به منظور زیبایی انجام می شوند، با تاکید بیشتری به زیباسازی دندان ها و لبخند شما می پردازند.

تعدادی از جراحی های زیبایی دندانپزشکی

  • جراحی زیبایی لثه با اصلاح فرم لثه ها و بلند کردن تاج دندان ها
  • جراحی فک و صورت
  • طراحی لبخند با در نظر گرفتن نسبت طلایی در طول و عرض دندانها و هماهنگی و تناسب خطوط لثه ها
  • کاشت نگین دندان

جراحی تصادف ها و سانحه های دندان و فک وصورت

کسانی که در تصادفات و اتفاقات دچار تروما می شوند ممکن است از ناحیه دهان، دندان و فک دچار آسیب دیدگی شوند. اینگونه آسیب ها نیازمند رسیدگی سریع از طرف پزشکان و جراحان هستند.

 

جراحی دندان شکسته

اگر دندان شما شکسته باشد بسته به میزان آسیب ممکن است به جراحی دندان نیاز داشتید تا تکه های دندان و ریشه شکسته از دهان شما خارج شوند

 

جراحی کاشت دندان (ایمپلنت)

ایمپلنت دندان که با نام دندان کاشتنی شناخته می شود یکی از جراحی هایی است که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته با استفاده از وسایل جراحی دندانپزشکی که با نام ست جراحی ایمپلنت شناخته می شوند انجام می شود. در این جراحی ایمپلنتی در فک کار گذاشته میشود که روی آن قطعات دیگری از جمله تاج دندان گذاشته میشوند.

 

وسایل جراحی دندانپزشکی

در دندانپزشکی برای انجام درمان های بدون جراحی و جراحی ها از وسایل و تجهیزات خاصی استفاده میشود که در این قسمت به معرفی رایجترین و پر کاربردترین وسایل جراحی دندانپزشکی می پردازیم.

 

ابزار و وسایل پریو (جراحی لثه)

وسایل جراحی لثه عموما به صورت ست های کامل وجود دارند که شامل یونیورسال اسکیلر دسته هالو، کورت جراحی دسته هالو، اسکیلر هو دسته هالو، چاقوی کرکلند دسته هالو، چاقوی گلدمن فاکس دسته هالو، چاقوی سندرز دسته هالو، پنس مارکر جراحی ( چپ و راست ) دسته هالو، سوند مدرج ویلیامز دسته هالو و قیچی جراحی سرکج دسته هالو می شوند

 

وسایل جراحی ایمپلنت دندان (ست جراحی ایمپلنت)ست جراحی ایمپلنت

این وسایل به صورت کیت هایی عرضه می شوند که در انواع کامل، استاندارد و پیشرفته موجود می باشد، وسایل جراحی ایمپلنت بسته به نیاز و نوع جراحی قرار می گیرند.

ست جراحی ایمپلنت می تواند شامل پریوتوم یکسر، بن اسکرایر سر کج، چکش، پریوتوم دوسر، گوده فلزی استخوان ، بن میل، بون گرفتینگ، انواع فورسپس، انواع الواتور، انواع قیچی، انواع سوزن گیر و هموستات، انواع ریترکتور و انواع پنس باشد.

آشنایی با ابزار و وسایل کشیدن دندان

آشنایی با ابزار و وسایل کشیدن دندان

هر چند اغلب اوقات برای کشیدن دندان نیازی به جراحی نیست اما به دلایلی مانند جوش خوردن ریشه دندان به فک و یا شکستن دندان ممکن است جراح – دندانپزشک برای اینکار مجبور به جراحی شود. به منظور اینچنین اقدامات درمانی آشنایی با ابزار و وسایل کشیدن دندان از ویژگی های همه دندانپزشکان است.

 

انواع تخصص های مربوط به جراحی دندانپزشکی

 

همانطور که از عنوان جراح- دندانپزشک که برای دندانپزشکان عمومی استفاده می شود بر می آید، دندانپزشکان عمومی توانایی انجام تعداد زیادی از جراحی های لازم روی دهان و دندان را دارند اما تعدادی از این جراحی ها به متخصصان خاصی ارجاع داده می شود. این متخصصان وسایل جراحی دندانپزشکی را به کار می گیرند . در ادامه با این متخصصان دندانپزشکی آشنا میشویم:

 

دندانپزشکان متخصص جراحی فک و دهان و صورت

این متخصصان به درمان ناهنجاری های فک و دهان و صورت می پردازند. این گونه درمانها ممکن است در کنار خود به درمان های انجام شده توسط دندانپزشکان متخصص ارتودنسی (ارتودانتیکس) نیز نیاز داشته باشند. جراحی های فک و دهان و صورت از لحاظ زیبایی و همچنین کارایی وضعیت بیماران را بهبود می دهند.

 

دندانپزشکان متخصص ایمپلنت

زمانی که بیمار مایل باشد دندان یا دنداهای از دست رفته ی خود را با ایمپلنت کار گذاشته شده در فک و لثه جایگزین کند می تواند به این متخصصان مراجعه کند تا با کمک وسایل جراحی دندانپزشکی عمل مربوطه را انجام دهند.

 

دندانپزشکان متخصص جراحی لثه (پریودنتیست)

متخصصان جراحی لثه به تشخیص و درمان بیماری های لثه می پردازند. توجه داشته باشید که همیشه هم درمان بیماری لثه جراحی نخواهد بود و اگر بیماری لثه شما به موقع تشخیص داده شود احتمال اینکه با مراقبت و درمان های غیر جراحی کنترل شود وجود دارد. اما در صورتی که به درمان بیماری لثه هایتان توجه نکنید امکان اینکه به این خاطر دندانهایتان را از دست بدهید نیز وجود دارد.

 

دندانپزشکان متخصص درمان و جراحی ریشه (اندودنتیست)

دندانپزشکانی که تخصص درمان ریشه را دریافت می کنند می توانند جراحی های لازم برای ریشه دندان را انجام دهند. این جراحی ها ممکن است جنبه ترمیمی و تشخیصی داشته باشند.

دندانپزشکان متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

متخصصان دندانپزشکی ترمیمی در انواع زمینه هایی که به ترمیم و همچنین زیبایی دندانها مربوط می شوند فعالیت می کنند. این دندانپزشکان روشهای مختلفی از روکش کردن، پر کردن و سفید کردن دندانها و… را برای ترمیم دندانهای شما به کار می گیرند و همچنین طراحی لبخندی زیبا را برای شما انجام می دهند.

دندانپزشکان متخصص ارتوپدی فک و صورت

زمانی که درمان ارتودنسی انجام شده توسط متخصص ارتودنسی به خصوص در کودکان در حال رشد برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری های دندان و فک، به تنهایی کافی نباشد میتوان از علم و دانش ارتوپدی فک و صورت کمک گرفت تا همزمان با رشد کودک اصلاحات لازم نیز انجام بگیرد.

 

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژی دهان و دندان)

معمولا متخصصان آسیب شناسی دهان و فک و صورت با دندانپزشک متخصص جراحی دهان و فک و صورت و دیگر دندانپزشکان در ارتباط هستند. این متخصصان با آسیب شناسی دقیق مشکلات و ناهنجاری های اسکلتی فک و دهان به تشخیص مشکل و انجام روش درست درمانی کمک می کنند.

۹۸/۰۲/۱۵

۱۶:۲۸


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید