ام اس و حاملگی


MS (ام اس )و حاملگی
بیماری ام اس زنان را دو برابر مردان مبتلا میکند و بیشترین درگیری آن در سنین باروری (35-20 سالگی ) میباشد.متاسفانه این بیماری در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان شیوع بیشتری دارد.آمار فعلی شیوع ام اس در ایران 50 نفر در هر صد هزار نفر (یک نفر در هر 2000 نفر ) است ، حال آنکه متوسط ابتلای جهانی به این بیماری سه نفر در هر صدهزار نفراست.لذا شیوع ام اس در ایران 17 برابر متوسط جهانی است (نقل از آقای دکتر پاکدامن،رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران).برخی از عوامل ژنتیکی، برخی از ویروسها،کمبود ویتامین دی و اضطراب از جمله عوامل موثر بر ایجاد ام اس هستند اما به هر حال علت قطعی شیوع بیشتر این بیماری در ایران، ناشناخته است.خوشبختانه روشهای عالی تشخیصی و درمانی فعلی باعث میشود تا بسیاری از بیماران ام اس هرگز دچار ناتوانی های شدید که قبلا” فراوان دیده می شد نشوند.خانمهای جوان با علائمی چون ضعف عمومی بدن، کاهش یا فقدان ناگهانی دید در یک یا هر دو چشم،کم شدن قدرت حسی یا گزگزومورمور در یک یا چند اندام ، بهتر است با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب در مورد احتمال ابتلا به این بیماری چک شوند.
سوال اول:خانمی که اکنون تحت درمان ام اس است آیا می تواند اقدام به حاملگی نماید؟این پاسخ نیاز به تعامل نظر بین متخصص مغز و اعصاب و متخصص زنان دارد.صد البته بیمارانی که تحت درمانهای تهاجمی بوده و دارای بیماری پیشرونده هستند،اصولا” نباید اقدام به بارداری نمایند.اما خانمی که حملات حاد یا اولیه بیماری را گذرانده باشد، اکنون تحت درمان موفق با داروهای تعدیل ایمنی باشد،علائم بیماری در وی تسکین یافته باشد و در ام آر آی اخیر تعداد پلاکها کم و غیر فعال باشند با نظر متخصص محترم مغز واعصاب میتواند اقدام به حاملگی نماید.در این حالت قطع تدریجی یا تعدیل داروها به نحوی انجام میشود که حداقل خطر متوجه جنین و مادر شود.
سوال دوم:آیا حاملگی بر سیر بیماری ام اس تاثیر میگذارد؟ بله اما این تاثیرتنها در 10% موارد به صورت تشدید بیماری است.به عبارتی 90% بیماران در طی نه ماه حاملگی بهبود قابل توجهی پیدا میکنند.در عرض یک سال اول پس از زایمان اکثر بیماران دچار افزایش موارد عود میشوند.
سوال سوم:ام اس چه اثری بر خانم حامله و بر جنین وی می گذارد؟واقعیت اینست که ام اس بدون عارضه و کنترل شده ، معمولا” پیامد نامطلوبی بر حاملگی ندارد.لذا بیماران ام اس در لیست حاملگی پر خطر قرار ندارند.خانم حامله مبتلا به ام اس سریعتر خسته میشود واگرمبتلا به اختلال مثانه در اثر این بیماری باشد ،احتمال عفونتهای ادراری در وی بالاتر است.بیماران ام اس حامله باید از گرما و نور مستقیم خورشید پرهیز کنند و لباسهای خنک بپوشند و مقدار کافی مایعات مصرف کنند.در خصوص نحوه زایمان ، در مجموع بیماران ام اس مشکلی برای زایمان طبیعی ندارند.میزان سقط و مرگ و میر دوران نوزادی در فرزندان آنان بالاترنیست. تنها ممکن است وزن زمان تولد جنین کمی کمتر باشد. بدتر شدن بیماری پس از زایمان ممکن است مانع شیردهی به نوزاد شود و توانایی مادر را در مراقبت از نوزاد کم کند که در این حالت مادر به کمک و حمایت سایر اعضای خانواده نیاز بیشتری دارد.
سوال چهارم:آیا ام اس به نوزاد نیز منتقل میشود؟ اساس انتقال ام اس بصورت توارث های معمول ژنتیکی نیست ، لذا اگر یکی از والدین مبتلا به ام اس باشد احتمال درگیری فرزند درآینده تنها 5-3% است.در صورت توانایی برای شیر دادن ،شیردهی هیچ ممنوعیتی ندارد و اصولا” انتقال بیماری از راه شیر نیست و حتی ممکن است شیر دادن باعث کاهش موارد عود نیز بشود.خانمهای مراجعه نمایند و یا سوالات خود را به علاقمند به داشتن اطلاعات بیشتر می توانند به سایت تخصصی انجمن ام اس ایران Iranms.irارسال کنند تا در اسرع وقت به آنان پاسخ داده شود. ma_kh2005@yahoo.comایمیل
دکتر مریم خادم-متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر ابوالقاسم امیری-متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

14/12/29

12:25


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید