اسهال در کودکان

اسهال یعنی زمانی که تعداد دفعات اجابت مزاج زیاد شود و یا غلظت مدفوع نسبت به قبل شل تر شودو این باعث میشود کودک آب و الکترولیت بدنش کم شود و پتاسیم که یک الکترولیت ضروری بدن است کم شود و باعث میشود کودک بیحال شود و نای حرکت کردن و گاها حرف زدن نداردو…

اسهال یعنی زمانی که تعداد دفعات اجابت مزاج زیاد شود و یا غلظت مدفوع نسبت به قبل شل تر شودو این باعث میشود کودک آب و الکترولیت بدنش کم شود و پتاسیم که یک الکترولیت ضروری بدن است کم شود و باعث میشود کودک بیحال شود و نای حرکت کردن و گاها حرف زدن نداردو یا روی یا زینک را از دست دهد بنابراین یکی از هدفهای درمینی رفع کمبود این مواد است.باید آب و مایعات فراوان بنوشد و لی اسملاریته مایعاتی که مینوشد زیاد نباشد مثلا شربتهای خیلی شیرین و یا نوشابه خوب نیست مایعاتی مثل عرقیات کم شیرینی مثل عرق نعنا که حرکت روده رو تنظیم میکند و یا چای کم شیرینی و دوغ و یا شربت آب لیمو و شیرکه اگر شیرخوار قبلا میخورده. از لحظال مواد خوراکی بیشتر موادی استفاده کند که زیاد چرب و یا خیلی شیرین نباشد و فیبر زیاد هم نداشته باشد. مواد غذایی مثل کته و سینه مرغ و ماست و یا سیب زمینی آب پز و موز و پودر کاکائو در آب حل شده و آب سیب ناخالص که باآب مخلوط شده مناسب است.
مصرف سولفات روی موقع اسهال از جهت اینکه روی بدن را تامین میکند مناسب است و جدیدا هم پروبیوتیکها در بازار موجود است و پروکید و پدی لاکت و… که بصورت قطره و یا کپسول هستند و در آب حل میشوند و مصرف میشوند.اگر همزمان کودک تب دار است از استامینوفن و یا اگر بالای شش ماه است از شربت ایبوبروفن استفاده شود. در صورت بیحالی و بیقراری زیاد و اسهال خونی و یا تب شدید به پزشک مراجعه شود.

    ۹۶/۱۰/۲۴

    ۰۰:۰۴


    به اشتراک بگذارید: