استرس دستیاران پزشکی رشته های مختلف


۶۹۶۷۰۰

استرس بخش تفکیک ناپذیر زندگی است و بسته به سطح فشار روانی و کیفیت انطباق فرد با آن، ممکن است منجر به بیماری یا برعکس، تجربه ای مثبت شود. عوامل روانی یکی از خطرات اصلی در محیط کار محسوب می شود و در بین آنها، استرس شغلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مسلماً یکی از مشاغل پر تنش حرفه پزشکی است. منابع استرس مختلفی در پزشکی از شروع تحصیلات دانشگاهی تا سال های طولانی تحصیل و سپس شغل و کار وجود دارد. علی رغم این موضوع پزشکان معمولاً به علایم بیماری در خود بی توجه هستند و یا آن را کتمان می کنند که این موضوع در مورد اختلالات روانی شدیدتر است. در ضمن روزهای غیبت از کار ، در پزشکان کمتر از جمعیت عمومی است شاید علت این باشد که پزشکان تا بیمار نشوند به مشکلشان توجه نمی کنند.  

در این میان، دستیاران تخصصی، علاوه بر استرسهای پزشکان، به علت حجم زیادی از مطالب علمی و کارهای عملی که باید در زمان فشرده ای فراگیرند، بار کاری بیشتر، مسئولیتهایی که به خوبی برایشان تعریف نشده و انتظار انجام وظایف متضاد، با استرس بیشتری مواجهند. از طرفی میزان درآمد پایین دوره دستیاری را هم باید به عنوان عامل تنش زا مد نظر داشت. افسردگی و اضطراب نیز در دوره دستیاری دور از انتظارنیست.

این مطالعه در دستیاران رشته های مختلف یکی از بزرگترین بیمارستانهای آموزشی تهران به قصد بررسی استرس دستیاران رشته های مختلف و عوامل موثر بر آن صورت گرفت. این مطالعه گامی هرچند کوچک در جهت سلامت این عزیزان است تا از این جهت قدمی غیرمستقیم در جهت بهبودی بیماران نیز برداشته باشیم.

به نظر شما کدام یک از تخصصهای پزشکی بیشترین استرس را بر دستیاران تحمیل میکنند؟ کدام یک از رشته های تخصصی شامل کمترین استرس هستند؟ استرس در دستیاران خانم بیشتر است یا آقا؟ در متاهلها یا مجردها؟ آیا کشیک شب تاثیری در استرس دستیاران دارد؟ جراحی چطور؟ استرس در دستیاران سال پایین بیشتر است یا سال بالا؟ عامل استرس در هر کدام چیست؟ راهکارهای کاهش استرس این عزیزان چیست؟

جواب این سوالات را میتوانید در فایل کامل مقاله در سایت www.karvasalamat.ir  قسمت آرشیو مقالات بخوانید.

    16/04/25

    22:26


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید