«ازدواج دیرهنگام» و «تأخیر در حاملگی» از عوامل «ناباروری»

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه/ فلوشیپ تخصصی نازائی، به‌طور طبیعی گفته می‌شود؛ بهترین سن باروری برای خانم‌ها ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، البته تا ۳۵ سالگی و حتی بالاتر هم امکانپذیر است، اما سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی بهترین دوره بچه‌دار شدن است. البته آقایان مشکلی چندانی ندارند و تا حدود ۷۰ سالگی…

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه/ فلوشیپ تخصصی نازائی،

به‌طور طبیعی گفته می‌شود؛ بهترین سن باروری برای خانم‌ها ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، البته تا ۳۵ سالگی و حتی بالاتر هم امکانپذیر است، اما سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی بهترین دوره بچه‌دار شدن است. البته آقایان مشکلی چندانی ندارند و تا حدود ۷۰ سالگی قدرت باروری شان را دارند، مگر این‌که آلودگی‌ها و به‌ویژه آلودگی هوا و صوتی تاثیری بر مکانیزم فیزیولوژی آن ها بگذارد. این‌که ازدواج‌ها دیر صورت می‌گیرند و اغلب جوانان در سنین بالا ازدواج می‌کنند به یک معضل تبدیل شده است. دخترها و پسرها در سن و سالی ازدواج می‌کنند که مشکلات نازایی به‌خاطر بالابودن سن بروز می‌کنند.

خیلی از زوج‌ها، باردار‌شدن را برای کسب موفقیت‌های فرهنگی، علمی و اقتصادی به تأخیر می‌اندازند. فرد در سن بالاتری ازدواج می‌کند اما پیشگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد که تا پنج سال بعد از ازدواج باردار شود.

امروزه تقریباً بیش‌تر حاملگی‌های شهری بالای ۲۵ سال صورت می‌گیرد. رشد شهرنشینی و ورود زندگی‌های مدرن در عصر کنونی، یکی دیگر از علت‌های ناباروری است و تا زمانی که نحوه زندگی و میزان استرس‌های شغلی و رفتارها، اینچنین باشد نمی‌توان آمار ناباروری را به صفر رساند، هرچند اقدامات قابل قبول و رو به رشدی در این زمینه داشته اما باز هم باید در روند زندگی شهری تجدیدنظر شود.


    به اشتراک بگذارید: