ادامه دیابت حاملگی

ادامه دیابت حاملگی در مبحث قبل راجع به دیابت ایجاد شده در زمان حاملگی صحبت کردیم.حال سوال مهمی را مطرح میکنیم.آیا لازم است صرفا” بدلیل دیابت حاملگی خانمی سزارین شود؟ خیر.صرف داشتن دیابت حاملگی دلیل انجام سزارین نیست.وآنگهی سزارین در صورت بیهوشی عوارض افت یا افزایش قند خون رادر پی دارد و نیز خطر باز…

ادامه دیابت حاملگی
در مبحث قبل راجع به دیابت ایجاد شده در زمان حاملگی صحبت کردیم.حال سوال مهمی را مطرح میکنیم.آیا لازم است صرفا” بدلیل دیابت حاملگی خانمی سزارین شود؟ خیر.صرف داشتن دیابت حاملگی دلیل انجام سزارین نیست.وآنگهی سزارین در صورت بیهوشی عوارض افت یا افزایش قند خون رادر پی دارد و نیز خطر باز شدن زخم و عفونت آن نیز بدلیل کنترل ناکافی قند خون در این زنان بالاتر از زنان عادی است.لذا سزارین تنها در صورتی انجام میشود که مشکلی مثل پایین نبودن سر جنین یا جفت سر راهی و…وجود داشته باشد یا پیشرفت زایمانی کند باشد و یا پزشک تخمین بزند که وزن جنین احتمالا” بالاتر از 4.5 کیلو است و لذا احتمال گیر کردن سر یا آسیب به شبکه بازویی در حین زایمان طبیعی بالاست.خانمها باید بدانند اگر قند خونشان با رژیم یا دارو کنترل شده و در طی حاملگی نیاز به انسولین پیدا نکرده اند ، معمولا”برای زایمان نیز مشکلی نخواهند داشت.
واما سوال دوم:تکلیف خانمهای مبتلا به دیابت حاملگی پس از زایمان چیست؟ اگر خانمی بویژه قبل از 24 هفتگی به داروی خوراکی جواب ندهد و نیازمند به انسولین شود میتوان پیش بینی کرد که احتمالا” دیابت وی پا برجا خواهد ماند. برای تمام خانمهای مبتلا به دیابت حاملگی باید ظرف 3-1 روز پس از زایمان قند خون ناشتا چک شود و سپس طی 12-6 هفته اول پس از زایمان قند خون چهار نوبته (جی تی تی) ولی با 75 گرم گلوکز چک گردد.اگر نتیجه همچنان دیابت را نشان دهد ، باید وی دیگر به عنوان دیابت پایدار محسوب و تحت نظر متخصص محترم غدد یا داخلی درمان شود.اما در صورت نرمال بودن این بررسی، تست جی تی تی یکسال پس از زایمان ، و سپس هر سه سال یکبار انجام شده و قبل از حاملگی بعدی نیز مجددا” چک میشود.در غیر حاملگی زمانی قند خون را نرمال می دانیم که در ناشتا کمتر از 110 و در دو ساعت بعد از غذا کمتر از 140 باشد.مقادیر ناشتای بالاتر یا مساوی 126 یا دو ساعته بالاتر یا مساوی 200 ، دیابت آشکار محسوب میشود.مقادیر حد وسط ، اختلال تحمل گلوکز محسوب شده و همچنان در خطر دیابت آشکار قرار دارند.
سوال سوم:آیا خانمهای مبتلا به دیابت حاملگی در ادامه زندگی خود با خطر مواجهند؟ متاسفانه بله. در این افراد احتمال عوارض قلبی عروقی ،فشار خون و چاقی شکمی بالاتر است.احتمال عود دیابت در بارداری بعدی نیز حدود 40% است و هر چه خانم چاق تر باشد این احتمال بالاتر است.از همینجا میتوان نتیجه گرفت که تغییر در سبک زندگی می تواند منجر به کاهش عود شود.رعایت رژیم،کنترل وزن و ورزش در فاصله بین حاملگی ها نه تنها باعث کاهش احتمال عود دیابت در حاملگی های بعدی شده ، بلکه احتمال ابتلا به دیابت آشکاررا در سالهای بعدی عمرکم میکند.
سوال آخر:آیا خانمهای دارای دیابت حاملگی ، پس از زایمان میتوانند از قرصهای جلوگیری استفاده نمایند؟ بله.مقادیر کم هورمونی مثل انواع قرصهای ال دی برای این خانمها کاملا” بی خطر بوده و نیز خطر ابتلا به دیابت را در آینده افزایش نمی دهند.
تا اینجا صحبت بر سر وضعیت زنان سالمی بود که در حاملگی برای اولین بار مبتلا به دیابت میشوند.اما در قسمت بعد در مورد خانمهایی صحبت میکنیم که مبتلا به دیابت آشکارند و دارو یا انسولین مصرف میکنند ولی اکنون مایلند تا فرزندی داشته باشند. آیا حاملگی در خانم مبتلا به دیابت آشکار خطرناک است؟

۹۳/۰۸/۰۹

۲۱:۴۶


به اشتراک بگذارید:

One Response to “ادامه دیابت حاملگی”

سوال یا نظر خود را وارد کنید