اختلالات پوستی در حاملگی

مشکلات پوستی در حاملگی
در طی حاملگی تقریبا” در90% خانمها درجاتی از تیرگی پوست دیده می شود که در خانمهایی با پوست تیره یا سبزه بیشتر است. یکی از ناراحت کننده ترین این تغییرات لک های صورت(ماسک حاملگی) است که کلاسما هم نامیده می شود.اگر خانمی ضد آفتاب مناسب استفاده نکند و در معرض نور خورشید قرار گیرد این لکه ها بدتر هم می شوند. متاسفانه با اینکه کلاسما پس از حاملگی کم رنگ تر می شود، اما اغلب از بین نمی رود وحتی تا 10 سال پایدار می ماند.اگر خانمی سابقه کلاسما در حاملگی های خود دارد، باید ازمصرف قرصهای جلوگیری بپرهیزد زیرا لکه های وی تشدید می شوند.
از دیگر عوارض ناخوشایند حاملگی استریا است که بسیار شایع بوده و به صورت خطوط طولی بر پوست شکم و سینه ها دیده می شود.علت عمده استریا کشیده شدن پوست شکم وسینه ها به موازات بزرگی رحم و غدد شیری است.استریا نیز مثل کلاسما پس از حاملگی کم رنگ می شود ولی معمولا” پابرجا می ماند.متاسفانه پیشگیری قطعی از استریا وجود ندارد ولی می توان با لیزر یا ترکیبات موضعی در پاره ای موارد آنرا درمان کرد.
در طی حاملگی رشد موها قدری افزایش می یابد اما طی 4-1 ماه پس از حاملگی شروع به ریزش می کنند که باعث نگرانی اکثر خانمها می گردد اما باید به آنان اطمینان داد که این مسئله طی 12-6 ماه به حالت عادی باز میگردد.
آیا بیماری های پوستی خاص دوران حاملگی هم وجود دارند؟ بله. پنج نوع بیماری پوستی وجود دارد که خاص دوران حاملگی است. شایع ترین آنها کلستاز حاملگی (خارش حاملگی) است که تقریبا” در 2% حاملگی ها رخ می دهد و علت آن رسوب املاح صفراوی در پوست است. در این حالت بثورات پوستی وجود ندارند و تنها خارش وجود دارد. مادر باید از نظر پیامد های نامطلوب بر جنین چک شود و درمان خارش هم انجام شود. در حاملگی بعدی این مادران معمولا” خارش عود می کند. نوع دوم پاپولها و پلاکهای کهیری هستند که علاوه بر خارش دارای بثورات پوستی هم می باشند.این بیماری اغلب در اواخر حاملگی و جنین پسر شایع تر است، اثر نامطلوبی بر جنین ندارد و معمولا”عود نمی کند.نوع سوم درماتیت پاپولر حاملگی است که معمولا” محدود به ساعدها و تنه است و آنهم اثر نامطلوبی بر حاملگی ندارد و باید از پمادها و داروهای ضد خارش بهره گرفت. نوع چهارم فولیکولیت خارش دار در حاملگی(زرد زخم هرپتی فرم) است که خوشبختانه نادر بوده و در آن غشاهای مخاطی هم درگیرند و ممکن است مادر دچار سپسیس (عفونت منتشر) بشود. و سرانجام نوع پنجم هرپس حاملگی است که آنهم خوشبختانه نادر است و همراه وزیکول (شبیه آبله مرغان) بوده و احتمال زایمان زودرس را بالا می برد و حتی نوزاد هم ممکن است بطور گذرا درگیر شود.
خانمی که آکنه داشته و تحت درمان خوراکی با ایزوترتینوئین، ترتینوئین یا اترتیونات بوده ، تا حداقل 6 ماه اجازه حاملگی ندارد. خود حاملگی گاهی آکنه را بهتر می کند. ترتینوئین موضعی و بنزوئیل پروکساید موضعی در طی حاملگی نسبتا” بی خطر است و می توان در آکنه های شدید در حاملگی از آنها استفاده کرد.
دکتر مریم خادم- متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی

۹۳/۰۹/۲۷

۱۹:۰۰

Last updated on


به اشتراک بگذارید: