آیا زخم دهانه رحم ،اصطلاح علمی است ؟

دهانه رحم  یا  سرویکس   ،در پایینترین بخش رحم و در بالاترین بخش واژن قرار گرفته است. “زخم دهانه رحم ” که اصطلاحی عامیانه است، در حقیقت حالتی طبیعی در دهانه   رحم   و تغییر شکل مخاط آن می باشد که با چشم قابل   تشخیص   است؛ سلولهای زیاد به رنگ قرمز و…

دهانه رحم  یا  سرویکس   ،در پایینترین بخش رحم و در بالاترین بخش واژن قرار گرفته است. “زخم دهانه رحم ” که اصطلاحی عامیانه است، در حقیقت حالتی طبیعی در دهانه   رحم   و تغییر شکل مخاط آن می باشد که با چشم قابل   تشخیص   است؛ سلولهای زیاد به رنگ قرمز و مخملی شکل. این حالت زمانی رخ میدهد که لایه داخلی کانال دهانه رحم به بیرون رشد کند.
به نظر میرسد که این وضعیت   ، حالتی فیزیولوژیک و طبیعی باشد و به اشتباه به آن زخم گفته میشود. در خانمهای جوان که سطح هورمونها در آنها بالاست، در خانمهایی که قرصهای پیشگیری از بارداری استفاده میکنند و در خانمهای باردار، ممکن است مخاط داخل دهانه رحم به بیرون گستردگی پیدا کند که به آن «اکتروپیون» میگویند.

این  قرمزی  را نباید علامت بیماری دانست، زیرا گاهی در زنان کاملا سالم هم مشاهده میشود و به دلیل اینکه بافت آن کمی نازکتر از قسمتهای دیگر است، خود را بیشتر به رنگ قرمز روشن نشان میدهد. این وضعیت منجر به سرطان نمیشود.

متاسفانه برخی پزشکان  پس  از  معاینه  به بیمار میگویند به «زخم دهانه رحم» مبتلا شده است، بدون اینکه توضیح دهند واقعا زخمی در کار نیست و با عمل جراحی سوزاندن یا انجماد اقدام به از بین بردن این بافت میکنند ،در حالیکه  کرایو  یا  انجماد دهانه  رحم  ،  دقت تست پاپ   اسمیر  را که نوعی آزمون تشخیص سلولهای سرطانی است، کم میکند و ممکن است جواب مثبت یا منفی کاذب ایجاد کندو بدون  بررسی های  لازم  ،اصلا  توصیه  نمی شود.

در چه صورتی باید آن را جدی تلقی کرد؟
اگر این  قرمزی  یا  اکتروپیون یا به اصطلاح عموم «زخم دهانه رحم»، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر و «کولپوسکوپی» قرار گیرد.

کولپوسکوپی، معاینه ذره   بینی    مخاط گردن رحم است و پزشک در آن با میکروسکوپ سه بعدی، مخاط را مشاهده میکند و با استفاده از محلولهای خاصی مثل اسید استیک در محل میتواند زخم فیزیولوژیک را از نوع غیرطبیعی تشخیص دهد.برخی مواقع این زخمها حالت پیش   سرطانی   دارند که البته احتمال آن خیلی کم است. به خصوص در سنین نزدیک یائسگی یا یائسگی که ما انتظار قرمزی   مخاط را نداریم، اهمیت انجام معاینه میکروسکوپی   مخاط گردن رحم بیشتر است.

اکتروپیون چه علامتی دارد؟
این حالت در بیشتر زنان سالم وجود دارد و علامتی ندارد و در معاینه   های  معمول، پزشک متوجه آن میشود.فقط گاهی باعث بروز ترشحات میشود. در زنان جوان (به دلیل روابط زناشویی بیشتر) و مخصوصا زنانی که قرصهای ترکیبی خوراکی مصرف میکنند، امکان ایجاد این حالت بیشتر است.میتوان گفت ترشحات واژینال بدون سابقه عفونت میتواند علامتی از اکتروپیون باشد. برخی خانمهای مبتلا هنگام روابط زناشویی ممکن است دچار خونریزی شوند که باید بعد از بررسی دقیق دهانه رحم، برایشان کولپوسکوپی انجام شود، یعنی معاینه میکروسکوپی   مخاط گردن رحم.

آیا ممکن است این زخم یا همان اکتروپیون باعث ناباروری شود؟
اگر این حلت فیزیولوژیک به علت بالابودن استروژن ایجاد شده باشد، باعث ناباروری نمیشود، زیرا هیچ مساله فیزیولوژیکی مانع بارداری نخواهد شد، مگر اینکه عفونت روی آن ایجاد شده باشد که با درمان معمولی بهبود پیدا نکند. در این صورت لازم است پس  از   کلپوسکوپی   کرایوتراپی یا انجماد انجام شود که البته آن هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بعضی ها می گویند موقع بارداری این خانم ها، احتمال دوختن دهانه رحم وجود دارد؟
خیر. دوختن دهانه رحم برای خانمهایی انجام میگیرد که دچار مشکلات مربوط به دهانه رحم از جمله سابقه سقط بالای سه ماه هستند، یا در سونوگرافی آنها مشخص شده باشد که طول گردن رحمشان کوتاه است یا بزرگی رحم احتمال زایمان زودرس را ایجاد کند.در این صورت هم وقتی در سه ماهگی معلوم شد جنین سالم است و به علت مسایل کروموزومی احتمال سقط نیست، دهانه رحم دوخته میشود و ربطی به زخم دهانه رحم ندارد.

اگر دهانه رحم دچار عفونت شود و خانمی در بارداری و با معاینههای پزشکی متوجه این عفونت شود، مصرف داروها مشکلی برای مادر یا جنین ایجاد نمیکنند؟وقتی باروری ایجاد شود، یعنی عفونت حادی وجود نداشته است، چون عفونت حاد معمولا مانع بارداری است. برای عفونتهای معمول میتوان از کرمها یا آنتیبیوتیکهایی که برای بارداری و جنین ضرر ندارد استفاده کرد.

چه مدت بعد از درمان زخم دهانه رحم یا اکتروپیون که عفونت مقاوم داشته و کرایو شده ، یک خانم میتواند اقدام به بارداری کند؟
معمولا دو ماه بعد از کرایو و درمان عفونت با دارو میتوان برای بارداری اقدام کردوالبته تا جایی که ممکن است بهتر  است  عفونت  واژینال  با  درمان دارویی  صورت  گیرد  و از کرایو  و فریز  اجتناب  شود….

    ۹۵/۱۰/۲۲

    ۱۸:۴۱


    به اشتراک بگذارید: