آنفلوآنزا

اولین مدارک مربوط به آنفلوآنزا مربوط به اوایل قرن بیستم است. وقوع پاندمی های آنفلوآنزا هر چند وقت یک بار روی می دهد ولی چرا این ویروس علی رغم اینکه مدت مدیدی است که شناخته شده همچنان تهدیدی برای سلامتی بشر است؟

پاسخ در ساختار ژنتیکی آن نهفته است. این ویروس دارای ژنوم هشت قطعه ای از جنس RNA است و پس از وارد شدن به درون سلولهای میزبان و تکــثیر قطعات ژنی خود قادر است هنگام خروج از سلول ترکیب جدیدی از این قطعات را بازآرایی کرده و از طرفی با توجه به خطاهای اندک ولی مهمی که در زمان رونویسی ژنوم ویروس در سیتوپلاسم ایجاد میشود و البته با توجه به فشار دستگاه ایمنی میزبان و دارو های ضدویروسی، به تدریج شرایط برای ایجاد سویه های جدید از این ویروس در هر اپیدمی رخ می دهد. لذا سالیانه ویروسهایی با تغییرات اندک ولی موثر در بقای ویروس ایجاد میشود.

از طرفی این ویروس می تواند در طیف زیادی از مهره داران ایجاد بیماری کند. مرغابی های مهاجر که همه ساله مسافت های بسیار طولانی را از شرق آسیا تا اروپا طی میکنند یکی از منابع اصلی انتشار این ویروس به ماکیان اهلی و بومی هستند که یک منبع غذایی مهم انسان است.

در این میان خوک که قرابت آنتی ژنی نزدیکی با انسان و پرندگان دارد می تواند از هر دوی این گونه ها ویروس را بگیرد. بنابراین این احتمال وجود دارد که آلوده شدن همزمان خوک به هر دو نوع ویروس انسانی و پرندگان موجب ایجاد بازآرایی کاملا جدیدی شده و ویروس به کلی جدیدی که قابل سرایت و انتقال در بین انسانها باشد را تولید نماید.

در صورت ایجاد چنین شرایطی خطر بروز جهانگیری( پاندمی) کشنده ای وجود خواهد داشت که اغلب افراد جامعه در برابر آن بی دفاع خواهند بود.

در حال حاضر از نظر ویژگی های انتقال در دوره بین پاندمی هستیم و معنی این حرف آن است که همه گیری های حال حاضر فصلی هستند ولی متاسفانه همانطور که می بینیم بی خطر نبوده و قادر به ایجاد مرگ ومیر نیز می باشد.

چه اقداماتی در حال حاضر می توان برای جلوگیری از ابتلا کرد؟ واکسن تا چه حد موثر است؟ و علائم مربوطه چیست؟ در صورتی که سوالاتی از این دست ذهن شما را مشغول کرده با کمال افتخار در خدمت شما خواهم بود.

با تشکر 

    ۹۴/۰۹/۱۹

    ۲۲:۲۷

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: