آلرژی فصلی و درمان آن


در ساعات اولیه روز و نزدیک به طلوع خورشید، با عطسه از خواب بیدار میشوید، به دو و سه تا عطسه هم محدود نمیشود و به تعداد نامحدود عطسه میکنید. از تصور طبیعت دل انگیز بهار به وجد آمدید ولی وقتی قرارباشد از منزل بیرون بروید اولین چیزی که برمیدارید دستمال کاغذی است. ولی یک لحظه قبل از بیرون رفتن برمیگردید و دو تا دستمال دیگر هم برای آینده نگری برمیدارید.

طی روز و بیشتر نزدیک به غروب آفتاب، خارش عجیبی در سقف دهان، پشت گلو، گوش و بینی حس میکنید که محل دقیقش هم نمیتوانید مشخص کنید. اشک مداوم از چشمها و آبریزش بینی هم اکثر مواقعی که بیرون هستید یا نزدیک به یک پنجره نشستید و هرجایی که گیاهی باشد مهمانتان است.

اگر شما هم جزو آدمای مبتلا به آلرژی فصلی باشید، این نشانه ها را میشناسید و همیشه به دنبال مقالات “آلرژی فصلی و درمان آن “هستید. البته این نشانه ها در فصول دیگر هم وجود دارد  و عموما این نوع از آلرژی که مربوط به زمان های مشخصی باشد و هرسال در همان زمان تکرار شود به تب یونجه یا آلرژی فصلی معروف است.

اتفاقا جالب اینکه آلرژی فصلی عامل تب نیست! پس حالا چرا تب یونجه؟! به این دلیل که گیاه یونجه  یکی از عوامل حساسیت فصلی است ؛ یونجه فقط تابستان کشت میشود ولی آلرژی فصلی مربوط به هر فصلی که باشد به نام تب یونجه شناخته می شود.

اگر از شهر تهران این مقاله را میخوانید و حساسیت فصلی دارید، احتمالا در فصل های تابستان و زمستان زیاد با این آلرژی درگیر نیستید. و تابستان ها به دنبال یک دکتر خوب با تخصص آسم و آلرژی در تهران نمیگردید! دلیلش هم کمتر کشت شدن این گیاه در شهر تهران هست. ولی درخت افرا، نارون و بلوط هم تابستان ها گرده افشانی میکنند که میتوانند از عوامل بروز آلرژی فصلی در تابستان باشند.

آلرژی فصلی و درمان آن با توجه به عوامل آلرژی زا

آلرژی فصلی و عوامل آن

گرده افشانی _عموما مربوط به درختان و سبزه زار ها و نه گل ها_ میتواند باعث حساسیت فصلی شود. البته گرده های سنگین که توسط حشرات جابجا میشود باعث آلرژی نیست.(عسل، یکی از داروهای آلرژی شامل قدری گرده حمل شده توسط زنبور است که به ندرت می تواند تشدید کننده آلرژی باشد).

میزان حساسیت افراد به عوامل آلرژی زا یکسان نیست، مثلا افراد بسیار حساس حتی ممکن است به اندک گرده موجود در عسل هم واکنش نشان بدهند ولی عسل برای سایرین، در مقابل آلرژی فصلی، درمان و عامل مقاومت است.

عوامل حساسیت زا در فصول مختلف متفاوت است مثلا در بهار درختان توس، توسکا، صنوبر، شاه بلوط، محبوبه شب و بید گرده افشانی میکنند. در حالیکه در فصل تابستان رویش گیاه یونجه، چمن و انواع علف عامل آلرژی هستند، فصل پاییز موسم گرده افشانی گزنه و انواع کهنه واش (با تنوع ۴۰ نوع )است. فصل زمستان عامل آلرژی فصلی نیست ولی افراد آلرژیک ممکن است به عوامل داخل خانه حساسیت نشان دهند که این موارد با رعایت نظافت محیط، بهداشت فردی و کنترل رطوبت از بین میرود.

آلرژی فصلی و درمان و علت آن

آلرژی فصلی و دلایل ابتلا به آن

اگر پدر و مادرتان هردو حساسیت فصلی دارند، شما هم به احتمال ۶۶ درصد این بیماری را به ارث میبرید! ولی دلیل ایجاد آلرژی معمولا گرده افشانی گیاهان است و عوامل تشدید کننده آن رطوبت، گرما و البته باد است.

ولی بدون سابقه خانوادگی و ارث هم ممکن است به آلرژی فصلی مبتلا شوید و به دنبال درمان آن باشید!

 

آلرژی فصلی و تفاوت آن با سرماخوردگی

در پاییز و زمستان که مستعد سرماخوردگی هستیم، اگر سابقه آلرژی هم داشته باشید شاید دیرتر متوجه سرماخوردگی بشوید و علائم رو به حساب آلرژی بگذارید. ولی برای تشخیص علائم آلرژی از سرماخوردگی دقت کنید که آلرژی ایجاد تب نمیکند(البته سرماخوردگی هم الزاما همراه با تب نیست  )، آلرژی باعث خارش در گوش و حلق وبینی میشود.( سرماخوردگی هم تضمین نکرده که این علامت را نداشته باشد!)

عطسه های زیاد مربوط به آلرژی هست که سرماخوردگی کمتر باعث آن میشود. و اینکه ترشحاتی که آلرژی ایجاد میکند عفونی و رنگی نیست و معمولا رقیق است و متاسفانه آلرژی بیشتر از طول یک سرماخوردگی طول میکشد(دوره سرماخوردگی معمولا بیشتر از ۱۰ روز نیست).

علی رغم  آشنایی با این علائم، تشخیص آلرژی از سرماخوردگی همچنان سخت است! ولی خوشبختانه موارد تسکین دهنده مشابهی دارند و معمولا مراعاتی که برای آلرژی میکنید به بهبود سرماخوردگی هم کمک میکند.

پس با مشاهده علائم آلرژی فصلی به دنبال درمان آن باشید که اگر دچار سرماخوردگی شده اید زمان را از دست ندهید.

 

آلرژی فصلی و درمان آن

اگر به متخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید احتمالا داروهایی برایتان تجویز میشود که از انواع آنتی هیستامین ها هستند و بزرگترین  عارضه آنها ایجاد خواب آلودگی و کم شدن تمرکز است!. البته در مواردی که خود آلرژی باعث اختلال خواب میشود این داروها میتواند کمک کننده باشد! از بین روش های درمانی، تزریق کورتون درمان سریعتری برای آلرژی فصلی است ولی به ضررش نمی ارزد! و اینکه این آلرژی هر سال تکرار میشود و بهتراست به طور مداوم ازر کورتون استفاده نکنید(البته اگر بقیه روش ها برایتان مفید نبوده و مشکلتان حاد است به عنوان آخرین راه، چاره ای جز استفاده از آن نیست!.)

بهترین درمان انواع آلرژی و همینطور آلرژی فصلی دوری ازعوامل آلرژی زا است. ولی در این مورد، عوامل آلرژی زا در سطح محیط پراکنده شده و دوری از آنها کمی سخت و شاید غیر ممکن است! این گرده های ریز میتواند از طریق سیستم تنفس، پوست و موی شما باعث ایجاد علائم آلرژیک شوند.(حتی لنز روی چشم شما میتواند قدری گرده را زیر خودش محصور کند و باعث تشدید علائم شود.)

در تاکسی، مترو و مهمانی وقتی بقیه عذابی که میکشید رو میبینند احتمالا این توصیه ها رو مطرح میکنند: “دود کردن عنبرنسا خیلی مفیده، همین الان برو عطاری بگیر و بسوزون، چند بار که استفاده کنی دیگه لازم نیست بری دکتر!”.

یا اینکه “روزی یک بار آب نمک رقیق درست کن و قرقره کن یا بینی و حلقت رو باهاش بشور و ضد عفونی کن”( این مورد را خودم استفاده کردم و واقعا موثر بود). در توصیه های پزشکان هم شستشوی سینوس ها با سرم نمکی موثر شناخته شده.

ولی اگر داروهای تجویز شده برای خود و یا نزدیکانشان را به شما پیشنهاد دادند هرگز استفاده نکنید، تجویز دارو فقط از طرف پزشک  مجاز است. میتوانید از پزشک داروخانه مشاوره بگیرید و از داروهای جنرال و مجاز بدون نسخه استفاده کنید.

 

مراقبت های افراد آلرژیک

در ساعات اولیه روز که اوج گرده افشانی گیاهان است، بیرون از خانه نروید و پنجره ها رو بسته نگه دارید. از ملحفه تمیز استفاده کنید و شرایط رشد قارچ ها و کپک ها را از بین ببرید(رطوبت، گرما و تاریکی). از خوراکی های ضد حساسیت استفاده کنید و به طور کل مایعات و سبزیجات بیشتری بخورید. این مراقبت ها به درمان آلرژی فصلی منجر نمیشود ولی در کنترل علائم آزار دهنده آن موثر است.

آلرژی فصلی و درمان آن با تغذیه

آلرژی فصلی و درمان خوراکی آن

 

چه خوراکی هایی را نخوریم؟

آجیل ها و میوه هایی مثل پرتقاال، هلو ، موز و خربزه که باعث افزایش خارش گلو و حلق میشه یا خوراکی هایی مثل بادمجان، گوجه فرنگی و هویج که باعث انوع آلرژی ها هستند.

اکثر این خوراکی ها پروتئین های مشابه گرده ها دارند که باعث تشدید علائم حساسیت فصلی می شود.

 

چه خوراکی هایی را بخوریم؟

  • پروبیوتیک ها(موجود در ماست سنتی وکفیر و انواع سرکه ها و ترشی ها مخصوصا سرکه سیب)
  • سیر و انواع آنتی بیوتیک های طبیعی
  • خوراکی هایی که آنتی هیستامین طبیعی دارند(زعفران، عناب، قارچ ریشی)
  • خوراکی های دارای ویتامین سی(انواع مرکبات ترجیحا همراه با عسل طبیعی)
  • شیر(کودکانی که با شیر مادر تغذیه شدند در مقابل حساسیت ها مقاوم تر هستند)

اگر شما هم به آلرژی فصلی مبتلا هستید و از روش خاصی موفق به کنترل و درمان آن شده اید تجربه خود را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید

۹۸/۰۲/۱۰

۱۱:۳۶


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید