آلرژی فصلی و درمان آن


در ساعات اولیه روز و نزدیک به طلوع خورشید، با عطسه از خواب بیدار می‌شوید، به دو و سه تا عطسه هم محدود نمیشود و به تعداد نامحدود عطسه می‌کنید!

از تصور طبیعت دل انگیز بهار به وجد آمدید ولی وقتی قرارباشد از منزل بیرون بروید اولین چیزی که برمی‌دارید دستمال کاغذی است ولی یک لحظه قبل از بیرون رفتن برمی‌گردید و دو تا دستمال دیگر هم برای آینده‌نگری برمی‌دارید.

طی روز و بیشتر نزدیک به غروب آفتاب، خارش عجیبی در سقف دهان، پشت گلو، گوش و بینی حس می‌کنید که محل دقیقش هم نمی‌توانید مشخص کنید.

اشک مداوم از چشم‌ها و آبریزش بینی هم اکثر مواقعی که بیرون هستید یا نزدیک به یک پنجره نشستید و هرجایی که گیاهی باشد مهمانتان است. اگر شما هم جزء آدمای مبتلا به آلرژی فصلی باشید، این نشانه‌ها را می‌شناسید و همیشه به دنبال مقالات “آلرژی فصلی و درمان آن “هستید.

البته این نشانه‌ها در فصول دیگر هم وجود دارد  و عموما این نوع از آلرژی که مربوط به زمان‌های مشخصی باشد و هرسال در همان زمان تکرار شود به تب یونجه یا آلرژی فصلی معروف است.

درباره تب یونجه چه می‌دانید؟

تب یونجه یا آلرژی فصلی و درمان آن

اتفاقا جالب اینکه آلرژی فصلی عامل تب نیست! پس حالا چرا تب یونجه؟! به این دلیل که گیاه یونجه یکی از عوامل حساسیت فصلی است؛ یونجه فقط تابستان کشت می‌شود ولی آلرژی فصلی مربوط به هر فصلی که باشد به نام تب یونجه شناخته می‌شود. اگر از شهر تهران این مقاله را می‌خوانید و حساسیت فصلی دارید احتمالا در فصل‌های تابستان و زمستان زیاد با این آلرژی درگیر نیستید و تابستان‌ها به دنبال یک دکتر خوب با تخصص آسم و آلرژی در تهران نمی‌گردید!

دلیلش هم کمتر کشت شدن این گیاه در شهر تهران هست ولی درخت افرا، نارون و بلوط هم تابستان‌ها گرده افشانی می‌کنند که می‌توانند از عوامل بروز آلرژی فصلی در تابستان باشند.

آلرژی فصلی و عوامل آن

گرده افشانی (عموما مربوط به درختان و سبزه زار‌ها و نه گل‌ها) می‌تواند باعث حساسیت فصلی شود. البته گرده‌های سنگین که توسط حشرات جابجا می‌شود باعث آلرژی نیست.(عسل، یکی از داروهای آلرژی شامل قدری گرده حمل شده توسط زنبور است که به ندرت می‌تواند تشدید کننده آلرژی باشد)

میزان حساسیت افراد به عوامل آلرژی زا یکسان نیست، مثلا افراد بسیار حساس حتی ممکن است به اندک گرده موجود در عسل هم واکنش نشان بدهند ولی عسل برای سایرین، در مقابل آلرژی فصلی، درمان و عامل مقاومت است.

عوامل آلرژی فصلی و درمان آن

عوامل حساسیت‌زا در فصول مختلف متفاوت است مثلا در بهار درختان توس، توسکا، صنوبر، شاه بلوط، محبوبه شب و بید گرده افشانی می‌کنند در حالیکه در فصل تابستان رویش گیاه یونجه، چمن و انواع علف عامل آلرژی هستند، فصل پاییز موسم گرده افشانی گزنه و انواع کهنه واش (با تنوع ۴۰ نوع )است. فصل زمستان عامل آلرژی فصلی نیست ولی افراد آلرژیک ممکن است به عوامل داخل خانه حساسیت نشان دهند که این موارد با رعایت نظافت محیط، بهداشت فردی و کنترل رطوبت از بین می‌رود.

آلرژی فصلی و دلایل ابتلا به آن

 

اگر پدر و مادرتان هردو حساسیت فصلی دارند، شما هم به احتمال ۶۶ درصد این بیماری را به ارث می‌برید! ولی دلیل ایجاد آلرژی معمولا گرده افشانی گیاهان است و عوامل تشدید کننده آن رطوبت، گرما و البته باد است.

ولی بدون سابقه خانوادگی و ارث هم ممکن است به آلرژی فصلی مبتلا شوید و به دنبال درمان آن باشید!

آلرژی فصلی و تفاوت آن با سرماخوردگی

تفاوت سرماخوردگی با آلرژی فصلی و درمان آن

در پاییز و زمستان که مستعد سرماخوردگی هستیم، اگر سابقه آلرژی هم داشته باشید شاید دیرتر متوجه سرماخوردگی بشوید. ممکن است علائم آن به حساب آلرژی بگذارید ولی برای تشخیص علائم آلرژی از سرماخوردگی دقت کنید که آلرژی ایجاد تب نمی‌کند(البته سرماخوردگی هم الزاما همراه با تب نیست).

آلرژی باعث خارش در گوش و حلق وبینی می‌شود( سرماخوردگی هم تضمین نکرده که این علامت را نداشته باشد!). عطسه‌های زیاد مربوط به آلرژی هست که سرماخوردگی کمتر باعث آن می‌شود و اینکه ترشحاتی که آلرژی ایجاد می‌کند عفونی و رنگی نیست و معمولا رقیق است. متاسفانه آلرژی بیشتر از طول یک سرماخوردگی طول می‌کشد (دوره سرماخوردگی معمولا بیشتر از ۱۰ روز نیست).

علی رغم آشنایی با این علائم، تشخیص آلرژی از سرماخوردگی همچنان سخت است! ولی خوشبختانه موارد تسکین دهنده مشابهی دارند و معمولا مراعاتی که برای آلرژی می‌کنید به بهبود سرماخوردگی هم کمک می‌کند.

پس با مشاهده علائم آلرژی فصلی به دنبال درمان آن باشید که اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید زمان را از دست ندهید.

آلرژی فصلی و درمان آن

آلرژی فصلی و درمان آن با دارو

اگر به متخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید احتمالا داروهایی برایتان تجویز می‌شود که از انواع آنتی هیستامین‌ها هستند و بزرگترین عارضۀ آن‌ها ایجاد خواب‌آلودگی و کم شدن تمرکز است! البته در مواردی که خود آلرژی باعث اختلال خواب می‌شود این داروها می‌تواند کمک کننده باشد! از بین روش‌های درمانی، تزریق کورتون درمان سریع‌تری برای آلرژی فصلی است ولی به ضررش نمی‌ارزد! و اینکه این آلرژی هر سال تکرار می‌شود و بهتراست به طور مداوم از کورتون استفاده نکنید(البته اگر بقیه روش‌ها برایتان مفید نبوده و مشکلتان حاد است به عنوان آخرین راه، چاره ای جز استفاده از آن نیست!)

بهترین درمان انواع آلرژی و همینطور آلرژی فصلی دوری ازعوامل آلرژی زا است ولی در این مورد، عوامل آلرژی زا در سطح محیط پراکنده شده و دوری از آن‌ها کمی‌سخت و شاید غیر ممکن است! این گرده‌های ریز می‌تواند از طریق سیستم تنفس، پوست و موی شما باعث ایجاد علائم آلرژیک شوند(حتی لنز روی چشم شما میتواند قدری گرده را زیر خودش محصور کند و باعث تشدید علائم شود).

خوددرمانی آلرژی فصلی

در تاکسی، مترو و مهمانی وقتی بقیه عذابی که می‌کشید را می‌بینند احتمالا این توصیه‌ها را مطرح می‌کنند: “دود کردن عنبرنسا خیلی مفیده، همین الان برو عطاری بگیر و بسوزان، چند بار که استفاده کنی دیگر لازم نیست به دکتر مرجعه کنی!”. یا اینکه “روزی یک بار آب نمک رقیق درست کن و قرقره کن یا بینی و حلقت را با آن بشور و ضد عفونی کن”( این مورد را خودم استفاده کردم و واقعا موثر بود). در توصیه های پزشکان هم شستشوی سینوس‌ها با سرم نمکی موثر شناخته شده.

ولی اگر داروهای تجویز شده برای خود و یا نزدیکانشان را به شما پیشنهاد دادند هرگز استفاده نکنید، تجویز دارو فقط از طرف پزشک  مجاز است. میتوانید از پزشک داروخانه مشاوره بگیرید و از داروهای جنرال و مجاز بدون نسخه استفاده کنید.

مراقبت‌های افراد آلرژیک

مراقبت های آلرژی فصلی و درمان آن

در ساعات اولیه روز که اوج گرده افشانی گیاهان است، بیرون از خانه نروید و پنجره‌ها را بسته نگه دارید. از ملحفه تمیز استفاده کنید و شرایط رشد قارچ‌ها و کپک‌ها را از بین ببرید(رطوبت، گرما و تاریکی)، از خوراکی‌های ضد حساسیت استفاده کنید و به طور کل مایعات و سبزیجات بیشتری بخورید. این مراقبت‌ها به درمان آلرژی فصلی منجر نمی‌شود ولی در کنترل علائم آزار دهنده آن موثر است.

آلرژی فصلی و درمان خوراکی آن

چه خوراکی‌هایی را نخوریم؟

آجیل‌ها و میوه‌هایی مثل پرتقاال، هلو ، موز و خربزه که باعث افزایش خارش گلو و حلق میشه یا خوراکی‌هایی مثل بادمجان، گوجه فرنگی و هویج که باعث انوع آلرژی‌ها هستند.

اکثر این خوراکی‌ها پروتئین های مشابه گرده‌ها دارند که باعث تشدید علائم حساسیت فصلی می‌شود.

چه خوراکی هایی را بخوریم؟

غذاهای مناسب برای آلرژی فصلی و درمان آن

پروبیوتیک‌ها(موجود در ماست سنتی وکفیر و انواع سرکه‌ها و ترشی‌ها مخصوصا سرکه سیب)

سیر و انواع آنتی بیوتیک‌های طبیعی

خوراکی‌هایی که آنتی هیستامین طبیعی دارند(زعفران، عناب، قارچ ریشی)

خوراکی‌های دارای ویتامین سی(انواع مرکبات ترجیحا همراه با عسل طبیعی)

شیر(کودکانی که با شیر مادر تغذیه شدند در مقابل حساسیت‌ها مقاوم تر هستند)

اگر شما هم به آلرژی فصلی مبتلا هستید و از روش خاصی موفق به کنترل و درمان آن شده اید تجربه خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

19/04/30

11:36


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید