آشنایی با طب هومیوپتی

تعریف هومیوپتی :هومیوپاتی مانند قانون  جاذبه،انرژی مغناطیسی وبسیاری قوانین طبیعی دیگر که در طول تاریخ کشف شده ومورد استفاده قرار گرفتند بر اساس قوانین طبیعت پایه گذاری شده وقوانینی دارد  که برای همیشه ثابت خواهند ماند.یکی از اصول اولیه  آن قانون تشابهات بوده و از دو کلمه یونانی pothos Jomoios , Homeo به معنای “مشابه…

تعریف هومیوپتی :
هومیوپاتی مانند قانون  جاذبه،انرژی مغناطیسی وبسیاری قوانین طبیعی دیگر که در طول تاریخ کشف شده ومورد استفاده قرار گرفتند بر اساس قوانین طبیعت پایه گذاری شده وقوانینی دارد  که برای همیشه ثابت خواهند ماند.یکی از اصول اولیه  آن قانون تشابهات بوده و از دو کلمه یونانی pothos Jomoios , Homeo به معنای “مشابه بیماری” تشکیل شده است.اصل تشابه  که مشابه،مشابه را درمان میکند در زندگی ما همواره جاری بوده است .بعنوان مثال اگر فردی ترسو کنار فرد ترسوتر از خود قرار گیرد از ترس اش کاسته میشود و اگر فردی عصبی کنار فرد عصبی تر از خود باشد از عصبانیتش کاسته میشود ویا اگر فردی دروغگو کنار فرد دروغگوتر از خود قرار گیرد،کمتر دروغ خواهد گفت.استاد شیخ الرییس ابوعلی سینا نیز به این واقعیت پی برده بود وبیمارانی را که در اثر ترس دچار زردی میشدند را با ترساندن آنها،درمان میکرد. هدف هومیوپاتی با ارتقاء سطح انرژی حیاتی (نیروی حیاتی) برای کمک و تحریک دفاع خود فرد، پروسه ایمنی، قدرت ترمیم و بهبودی است که از طریق دادن دوز بسیار اندک (در حد صفر) از مواد طبیعی و گیاهان دارویی که موجب تنظیم خود به خود بدن می شود، انجام می گیرد. این داروها ۸۰% از گیاهان دارویی و ۲۰% از مواد معدنی و حیوانی مشتق شده است.
بر اساس دیدگاه طب هومیوپاتی بیماری به هیچ وجه یک امر موضعی نیست بلکه مربوط به تمامیت وجود فرد است. بر اساس این دیدگاه هومیوپاتی ، انسان از ۳ هرم تو در تو تشکیل شده که هرم مرکزی را «ذهن، روان» و هرم وسط را «احساسات» و هرم خارجی را «جسم ، بدن» می نامند و انرژی حیاتی هاله ای است که کلیات این ۳ هرم را احاطه کرده و به آنها نظم می دهد و اختلال در سطح انرژی حیاتی و یا به بیانی ، ایجاد بی نظمی در سطوح انرژی حیاتی باعث اختلال در ۳ هرم می شود که باعث اختلالات و بیماری هایی در سطوح مختلف ذهنی – احساسات و جسم می شود. برگرداندن نظم به سطح انرژی حیاتی باعث ایجاد پایداری و سلامت در این ۳ هرم می شود. به عنوان مثال اگر فردی دچار زخم معده شده باشد، مُشکل تنها مربوط به معده نیست بلکه تمام وجود شخص درگیر شده که یکی از علائم ظاهری فعلی او، اختلال زخم معده است.
با توجه به دیدگاه کل نگرانه در هومیوپاتی برای تشخیص دارو و درمان پزشک هومیوپات باید تمامیت فرد و علائم مختلف ذهنی، احساس و جسمی بیمار را بررسی کند و سپس دارویی که کلیات علائم شخص را پوشش می دهد، تجویز کند. مثلاً سردرد، افسردگی، اضطراب، بی خوابی، اختلال عادت ماهیانه، زخم اثنی عشر به عنوان یک اختلال کلی در نظر گرفته شده و برای تمام این علائم یک داروی هومیوپاتی تجویز می گردد. در حقیقت آنچه که باعث بروز علائم بیماری است، اختلال در انرژی حیاتی ا ست که تمام وجود فرد را هدایت و کنترل می کند و باعث یکپارچگی اعضای مختلف می شود و با تصحیح در نظم انرژی حیاتی تمام علائم بیماری از بین می رود . لذا در طب هومیوپاتی تخصص مفهومی ندارد و یک پزشک هومیوپات حاذق قادر است به مداوای انواع و اقسام بیماری ها بپردازد.

photo_2017-01-27_15-17-26

 

تاریخچه طب هومیوپتی :
طب در تمام ادوار تاریخ زندگی آدمی با او همراه بوده است، چنان که درد و رنج جزئی از زندگی بشر است. پس او همواره به دنبال راه علاج گشته و می گردد. در ایران ، یونان ، روم، آشور، مصر و تمامی جهان متمدن قدیم، مردم از طب اطلاعاتی داشتند و کسانی که طبابت می کردند گاهی به صورت موبدان خدمت می کردند و این بقراط حکیم بود که توانست طب را از شکل خرافی و معبدی بیرون آورد. بطوری که ثابت کرد مرگ و زندگی بر طبق قوانین جهان هستی رخ می دهد و بعلاوه مسائل اجتماعی و وجدانی و اخلاقی خاص بر طبیب معین کرد که گواه آن «سوگند نامه بقراط » است.
تاریخ طب در ایران از زمان هخامنشی ها و بعد ساسانی ها و بعد از آن در زمان ورود اسلام به ایران می باشد، بطوری که در ایران قدیم به درمانگران «حکیم عطاران» می گفتند و لازم میدانم از اساطیر،دانشمندان وبزرگانی چون شیخ الرییس ابو علی سینا(پدر طب)،خواجه نصیرالدین طوسی،محمدبن زکریای رازی،سید اسماییل جرجانی،محمد حسین عقیلی خراسانی،دکتر حسن تاج بخش،حکیم اعظم خان،ابن بطلان،منصوربن احمد شیرازی،حکیم شمس الدین احمد،حاجی زین العطار،حکیم یوسفی هروی و…که خدمات بزرگی در طب انجام داده اند را گرامی داشته وبکوشیم راهشان را همیشه زنده نگه داشته و در خدمت به انسانها همواره از آنها الگو بگیریم.
در میان روش های درمانی در طول تاریخ بشر می توان به پزشکی هومیوپاتی اشاره کرد.
این روش درمانی در سال ۱۸۱۰ میلادی توسط پزشک و شیمی دان آلمانی «کریستین ساموئل هانومن» کشف شد ، وی نابغه آلمانی در دهم آوریل سال ۱۷۵۵ در شهر میسن(meissan) در ایالت ساکسنی(saxony) از نواحی شرقی آلمان بدنیا آمد . پدرش هنرمندی بود که به روی ظرفهای سفالی نقاشی های زیبا ترسیم می کرد . هانومن در دوران دانشجویی و حتی پس از اخذ درجه ی دکترا برای امرار معاش به ترجمه کتب پزشکی ، فلسفی ، شیمیایی ، روانشناسی ، گیاه شناسی و غیره از زبانهای انگلیسی ، فرانسه ، لاتین و یونانی به زبان آلمانی می پرداخت . ذکر شده که او به یازده زبان دنیا از جمله چینی آشنایی داشته است .تحصیلات خود را در شته پزشکی درLeipzigوین وErlangen ادامه داد ودر سال ۱۷۷۹میلادی دکترای خود را در این رشته دریافت کرد.در سال ۱۷۸۲میلادی ازدواجکرد و همزمان توانست مطب خود را افتتاح کند.در عین حال در رشته شیمی وداروسازی نیز تحصیل میکرد.اما هر چه به کار پزشکی ادامه میداد،از شغل خود ناراضی تر میشد.خود را پزشکی میدید که بیماران به او مراجعه میکنند واو با تجویز داروهایی که عوارض جانبی دارند،آنها را بیمارتر میکند.کم کم به این نتیجه رسید که سلامتی وبیماری بطور کلی مفهوم خود را از دست داده است ودارو به جای اینکه عامل درمان شود،باید نام محرک بیماری را به خود بگیرد وهر کلمه واصطلاحی در امر درمان معنای ضد خودش را دارد.عذاب وجدان او به حدی رسید که در مطب خود را بست،هر چند که میدانست با فقر روبرو خواهد شد ودیگر هیچ بیماری را معالجه نکرد وفقط از راه ترجمه به امرار معاش خود پرداخت.وی در طول سال ها تلاش بی وقفه توانست این طب را توسعه دهد و از آن در درمان بیماری ها استفاده کند نتیجه تلاش های او در کتابی بنام Organon of Medicine «ارغون پزشکی» که حاوی تمامی اصول هومیوپاتی آورده شده است. و شش مرتبه توسط وی تکمیل و به روز شده است. داستان کشف هومیوپاتی توسط هانومن از آنجا آغاز می شود که وی در حال ترجمه کتاب روانشناسی دکتر کولن بود که به این جمله برخورد می کند که در آن علت تأثیر داروی گنه گنه در درمان مالاریا را به قابض و تلخ بودن آن نسبت می دهد. هانومن این استدلال را نمی پذیرد و برای درک نحوه تأثیر گنه گنه شروع به خوردن مقادیر اندک از آن می کند و متوجه می شود که علائم مالاریا در وی ظاهر می شود وی با تکرار آزمایشات و مشاهدات خود به این نتیجه می رسد که هر ماده ای که بتواند علائم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند می تواند همان علائم را در فرد بیمار ، درمان کند و به این اصل مهم هومیوپاتی دست یافت که همواره مشابه، مشابه را درمان می کند و بالاخره بعد از سالها تلاش بی وقفه و خدمت به بشریت و کشفی بزرگ در تاریخ پزشکی در سال ۱۸۴۳میلادی در سن ۸۸ سالگی در پاریس از دنیا رفت .
پس از هانومن دانشمندان زیادی در پیشبرد تکامل طب هومیوپاتی نقش داشتند که می توان از بزرگانی مثل دکتر بونینگ هاوزن، دکتر جیمز تایلر کنت، دکتر ویلیام بوریکه، دکتر فاتاک و دانشمندان معاصر دکتر راجان سانکران ، دکتر جرج ویتولکاس و دکتر مسعود ناصری نام برد.

photo_2017-01-27_18-32-55

 

جایگاه قانونی طب هومیوپتی :
هومیوپاتی یک روشى است مبتنی بر اصول روشن که بر اساس تجربه، مشاهدات و آزمایش های بسیار دقیق تکرار پذیر بدست آمده است. (Double blind clinical trials)
اصول پایه این روش چنان است که تا به امروز اکثر کتاب هایی که توسط هومیوپات های برجسته از ۲۰۰ سال پیش تاکنون نوشته شده هنوز مورد مراجعه و استفاده هستند و این خود گواهی بر استحکام کم نظیر مبانی و روش های این طب است. در حقیقت با پیشرفت هومیوپاتی تا به امروز ،‌معمولاً به آن اضافه شده است اما چیزی کم نشده است.
هومیوپاتی در شبکه های درمانی بسیاری از کشورهای جهان بعنوان یکی از روشهای درمان بیماری ها استفاده می شود و این طب دارای مراحل آموزشی آکادمیک می باشد و دانشکده ها و مراکزی معتبر در دنیا این طب را آموزش می دهند.
سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ، از سال ۱۹۳۸میلادی داروهای هومیوپاتی را تحت عنوان فارماکوپه هومیوپاتی به رسمیت می شناسد.درفارماکوپه هومیوپاتى آمریکاHPUS داروهاى این طب بعنوان دارو بفروش میرسند،نه بعنوان افزودنیهاى غذایى یا ویتامین. در آمریکا ٣هیئت آمریکایى هومیوتراپوکتیز،مجمع هومیوپاتى پزشکان ناتروپات وCHCبرفعالیت هومیوپات ها نظارت داشته و در آمریکا حدود ۵هزاروپانصد نفر بااین شیوه طبابت میکنندو۵/٢میلیون آمریکایى ازاین طب بهره میبرند.درهندوستان بیش از ١٠٠ هزار پزشک هومیوپات طبابت میکنند.این روش درمانی در کشورهای انگلستان – آلمان – فرانسه – هلند – سوئد – کانادا – آمریکا – هندوستان – پاکستان – برزیل و بسیاری دیگر از کشورها خدمات درمانی به مردم ارائه می دهد. بطوریکه طبق آمار نزدیک به چند صد میلیون نفر در کل جهان از این روش درمانی استفاده می کنند، حدود ۴۰% مردم فرانسه از داروهای هومیوپاتی استفاده می کنند. درانگلستان بیش از ۵٠درصد پزشکان بیماران خودرادرصورت لزوم به پزشکان هومیوپات ارجاع میدهندو خانواده سلطنتی انگلستان از شش نسل پیش منحصراً از هومیوپاتی استفاده می کنند. سازمان بهداشت جهانی WHO در کتابی تحت عنوان وضعیت حقوقی طب مکمل / سنتی در جهان به تفضیل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی کشورهای مختلف توضیح داده وبا حمایت از هومیوپاتى،به کشورهاى عضو در جهت  ارتقاء هرچه بیشتر جایگاه این طب کمک میکند.درحال حاضر هومیوپتى در سطح دنیابعنوان یک طب آکادمیک پذیرفته شده است.
یکی دیگر از سازمان های بزرگ بین المللى در زمینه هومیوپاتی، جامعه بین الملل پزشکان هومیوپات (LMHI) نیزمی باشد.
درایران، طب هومیوپاتی در سال۱۳۷۴ در وزارت محترم بهداشت،درمان وآموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفت ودر سال۱۳۹۲سند توسعه طب سنتی و سند ملی گیاهان دارویی وطب سنتی تدوین شد ومعاونت طب سنتی در وزارت محترم بهداشت،درمان وآموزش پزشکی راه اندازی شد و طب هومیوپاتی بعنوان یکی از روش های درمانی طب مکمل در این معاونت جایگاه قانونی خود را پیدا کرد.

photo_2017-01-27_18-35-38

 

طب هومیوپتی در ایران :
در ایران ، هومیوپاتی از سال ۱۳۷۲ توسط آقای دکتر مسعود ناصری احیاء شد. در آبان ماه سال ۱۳۷۴ در شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، هومیوپاتی به عنوان یک رشته ی علمی شناخته شد. همچنین طبق مصوبه وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی در دی ماه سال ۱۳۷۶ و اعلام این وزارتخانه در بهمن ماه همان سال کلیه پزشکانی که دوره دوساله هومیوپاتی را در یکی از مراکز معتبر خارج از کشور گذرانده باشند می توانند از عنوان پزشک هومیوپات استفاده نمایند و پزشکانی که دوره های کوتاه مدت آموزشی را دیده باشند و به مهارتهای لازم دست یافته باشند می توانند بدون عنوان هومیوپات به طبابت بپردازند.با تاکیدات ودستورات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت به طب سنتی اسلامی ایرانی و با تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در کارگروه احیاء و توسعه نظام طب سنّتی اسلامی ایرانی و به استناد اصل ۱۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وبه دستور ریاست محترم جمهوری سند توسعه طب سنتی ایرانی اسلامی و سند ملی گیاهان دارویی وطب سنتی تهیه وتدوین  شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ معاونت طب سنتی در وزارت محترم بهداشت، درمان وآموزش پزشکی تأسیس شد و هومیوپاتی در کنار روشهای درمانی طب مکمل جایگاه خود را در این معاونت پیدا کرد. بر اساس کلیات مصوبه این سند توسعه طب سنتی ، کلیه پزشکانی که از کمیته تخصصی فام(فرهنگ ،آداب ومیراث پزشکی) مجوز های لازم را دریافت کنند می توانند با ذکر پزشک هومیوپات به فعالیت ادامه دهند و کلیه داروسازان نیز باید با گذراندن دوره های آموزشی توسط کمیته تخصصی فام که تا به امروز هنوز در مورد هومیوپاتی رسماً تشکیل نشده است پس از واردات داروهای هومیوپاتی توسط وزارت محترم بهداشت و اصول و ضوابط قیمت گذاری در داروخانه ها اقدام به فروش داروهای هومیوپاتی کنند و پیرو سند توسعه طب سنتی اسلامی دستور العمل تعیین صلاحیت علمی خبرگان بدون مدارک دانشگاهی طب سنتی و مکمل نیز ذکر شده که بر اساس این دستور العمل حتی افراد غیردانشگاهی با تایید کمیسیون های مربوطه و اخذ مجوز خواهند توانست در هر یک از شاخه های طب سنتی و مکمل از جمله هومیوپاتی چه در درمان و چه در تهیه و فروش داروها فعالیت داشته باشند که به آنها خبرگان طب سنتی،خبرگان طب مکمل، حکیم ، حکیم یار ، حکیم یار خبیر ، طبیب یار ، دارویار ، دارویار خبیر ، دارویار طبیعی ، دارویار صناعی ، عطار خبیر وغیره گفته می شود. لذا در آینده فعالیت در شاخه های طب سنتی و طب مکمل من جمله هومیوپاتی آسان تر خواهد شد و بیماران می توانند براحتی به این شیوه های درمانی با اطمینان بیشتر بهره گیرند .

photo_2017-01-27_15-15-27

داروهای هومیوپتی :
در هومیوپاتی هیچ دارویی وارد فارماکوپه هومیوپاتی نمی شود مگر اینکه ابتدا گزارشات توکسیکولوژی مربوط به آن دارو بررسی شده و علاوه بر آن در شرایط امن بر روی افراد سالم آزمایش شود،‌این اصل باعث می شود که تأثیرات فیزیولوژیک یک دارو بر فرد سالم در مورد هر دارو کاملاً شناخته شده باشد.
در حال حاضر در فارماکوپه هومیوپاتی بیش از ۳۰۰۰ دارو درج شده است که حدود ۸۰% آن ها از گیاهان داروئی و ۲۰% آن ها از مواد معدنی و حیوانی مشتق شده است. این داروها معمولاً بصورت خام (مادی) به کار نمی روند ،‌بلکه رقیق شده و توانمند می شوند. در اکثر موارد داروها با رقت¬های بسیار بالا تجویز می شود ولی رقت های پائین و حتی عصاره اولیه دارو (محلول مادر) نیز در مواردی اندک کاربرد دارد.
ساموئل هانومن نیز ابتدا با داروهای خام (رقیق نشده) بیماران را درمان می کرد و سپس به تجربه دریافت که رقیق کردن داروها می تواند تأثیر درمانی قوی و همچنین حداقل عوارض را داشته باشد. در حال حاضر رایج ترین و موثرترین شیوه تهیه داروهای هومیوپاتی روش سنتیمال (Centimal)
می باشد که در این شیوه از رقت یک به صد استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا ماده اولیه (گیاه داروئی) را درون الکل ۶۰% و یا آب مقطر می ریزند و در طی دو هفته آن را از صافی عبور می دهند، به ماده بدست آمده (محلول مادر) می گویند. برای کم کردن و یا از بین بردن مواد سمی آن ، از محلول مادر cc1 برداشته و با cc 99 آب مقطر ۲ بار تقطیر شده مخلوط می کنند که با این کار محلول ۰/۰۱ بدست می آید. مجدداً cc1 از این محلول را با cc99 آب مقطر دو بار تقطیر شده مخلوط کرده و این بار محلول ۰/۰۰۱ بدست می آید ، بین هر مرحله رقیق سازی ، شیشه حاوی محلول را حدود ۸۰ تا ۱۰۰ بار تکان های شدید ضربه ای می دهند. این عمل در تهیه داروهای هومیوپاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر به رقیق کردن محلول تا ۱۲ بار ادامه دهیم به محلول ۱۰ به توان منفی ۲۴ می رسیم که از عدد آووگادرو کوچک تر می شود. که بدین معناست که ظرف مورد نظر حتی یک مولکول گرم از ماده اولیه یا گیاه داروئی اولیه را ندارد.
این عمل را تا ۶ – ۱۲ -۳۰ – ۲۰۰ – ۱۰۰۰ – ۱۰۰۰۰ – ۵۰۰۰۰ بار تکرار می کنند. طرفداران هومیوپاتی بر این باورند که هر چه محلول رقیق تر می شود خاصیت داروئی و درمانی آن بیشتر و قوی تر می شود. لذا اکثر داروهایی که در هومیوپاتی بطور روتین برای اکثر بیماریها بکار گرفته
می شود از نظر شیمیائی فاقد هر گونه ماده می باشد و کلاً ۱۰۰% آن را آب مقطر تشکیل داده است. لذا بسیار ارزان بوده وهزینه داروها صرفا هزینه مواد  وظروف تهیه شده آنها میباشد.
داروهای هومیوپاتی به علت خواص خاص خود که صرفاً دارای اطلاعات سلولی گیاه داروئی اولیه یا ماده اولیه می باشد، ممکن است در شرایط خاصی بی اثر شوند مانند سرما و گرمای شدید – نور مستقیم آفتاب – میدان مغناطیسی ووسایل برقی – تماس بدن (دستها) به داروهایی که بصورت قرص تهیه می شود که قرص ها نیز صرفاً قند لاکتوز می باشد و گاهاً بعضی هومیوپات ها قرص را به جای محلول برای بیماران بکار می گیرند. ولی محلول هومیوپاتی موثر تر است زیرا اطلاعات سلولی گیاه یا ماده اولیه در بستر محلول پخش بوده بطوریکه حتی یک قطره از محلول نیز دارای انرژی حیاتی یا شعور سلولی گیاه اولیه یا ماده اولیه است ولی ممکن است در یک شیشه  حاوی تعدادی از قرص های هومیوپاتی ،تعدادی از قرص ها فاقد اثر درمانی باشد.
همانطور که اشاره شد داروهای هومیوپاتی هیچگونه عوارض جانبی ندارند و در فارماکوپه هومیوپاتی اثری از عوارض جانبی دارویی دیده نمی شود و همین امر باعث شده در بسیاری از کشورها حتی برخی از داروهای هومیوپاتی در سوپر مارکت ها و در دسترس مردم بوده و می توانند بدون نسخه آنها را تهیه کنند و در اکثر کشورها پزشکان هومیوپات ، خود دارو را به بیمار می دهند که این امر در کیفیت درمان بسیار مهم است. داروهای هومیوپاتی بطور مستقیم روی انرژی حیاتی که کنترل کننده تمام فعالیت های ذهنی – احساسی و جسمی است ،‌اثر می گذارند و با تصحیح و هم پوشانی انرژی حیاتی منجر به از بین رفتن کلیه نشانه های بیماری می شود – درهر حال تأثیر عمیق داروهای هومیوپاتی در درمان انواع بیمارهای حاد و مزمن کاملاً طی مطالعات آماری متعدد و تجارب کلینیکی ثابت شده است و روشن است که هیچ ارتباطی با تلقین ندارد. جالب است که علاوه بر بیماری های نوزادان ، امروزه داروهای هومیوپاتی حتی دردامپزشکی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

                                                                                                    www.drmofid.ir

    ۹۵/۱۱/۰۸

    ۱۸:۴۲


    به اشتراک بگذارید: