آسم و حاملگی

آسم و حاملگی به طور عادی در حاملگی تهویه دقیقه ای و حجم جاری ریه ها افزایش می یابد و لذا فشار اکسیژن شریانی هم بالا میرود،در حالی که فشار دی اکسید کربن نهایتا” کم میشود.به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آن از پایین بر قفسه سینه،حجم قفسه سینه کم می شود و لذا…

آسم و حاملگی
به طور عادی در حاملگی تهویه دقیقه ای و حجم جاری ریه ها افزایش می یابد و لذا فشار اکسیژن شریانی هم بالا میرود،در حالی که فشار دی اکسید کربن نهایتا” کم میشود.به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آن از پایین بر قفسه سینه،حجم قفسه سینه کم می شود و لذا مادر حامله بویژه در انتهای حاملگی تا حدی احساس تنگی نفس می کند که بتدریج با تنفس های عمیق تر (نه تند تر) جبران می شود.
از بین امراض ریوی شایع ترین آنها در زنان جوان آسم است، لذا8-4% حامله ها دچار آسم می باشند.آسم در اصل نوعی التهاب مزمن راههای هوایی است که وراثت هم در آن نقش مهمی دارد.مواد محرک محیطی مثل آنفولانزا،دود سیگار،هوای سرد و آسپرین نیز در تشدید آن بسیار دخیلند.لذا در این افراد راههای هوایی بدلایل فوق دچار انسداد میشوند که دلیلش انقباض عضلات صاف برونش و ترشحات زیاد است.
سوال:حاملگی چه اثری بر سیر آسم دارد؟در اصل حاملگی اثر قابل پیش بینی بر سیر آسم ندارد. به عبارتی یک سوم بیماران در حاملگی بهتر می شوند، یک سوم تغییری نمی کنند و یک سوم بدتر می شوند.اما این قانون کلی وجود دارد که هر چه آسم شدید تر باشد ،احتمال تشدید آن در حاملگی و حتی نیاز به بستری شدن هم بیشتر می شود.
سوال:آیا خانم مبتلا به آسم نباید حامله شود؟ اینطور نیست.امروزه اگر بیمار مبتلا به نوع شدید آسم نباشد ،پیامد حاملگی عالی خواهد بود.نوع شدید به این معنی است که قبل از حاملگی علائم در سراسر روز ادامه داشته باشد، در اغلب روزهای هفته بدلیل تنگی نفس از خواب بیدار شود،چندین بار در روز به اسپری سالبوتامول یا مشابه آن نیاز داشته باشد، فعالیت بدنی اش به شدت محدود شده باشد و حجم بازدمی با فشار * در وی کمتر از 60% مقدار پیش بینی شده باشد.
در پروسه حاملگی در افراد آسمی ، ممکن است تا حدی احتمال فشار خون حاملگی،محدودیت رشد جنین و زایمان پیش از موعد، بیشتر از جمعیت عادی باشد که صد البته در آسم متوسط و شدید این مشکلات بیشترند.در کنترل و درمان آسم حاملگی بر این نکات باید توجه کرد:1-آموزش بیمار در زمینه درمانهای موجود و آثار آسم بر حاملگی 2-پرهیز از عوامل تسریع کننده محیطی بویژه سرما،دود سیگاریا قلیان،و ویروسها. 3- بررسی به موقع عملکرد ریه مادر و پایش سلامت جنین 4-درمان دارویی به نحوی که بهترین کنترل صورت گیرد.
آگونیستهای بتا مثل سالبوتامول،کورتونهای استنشاقی مثل بکلومتازون،متیل گزانتین ها منجمله تئوفیلین،همگی در حاملگی بی خطرند و لذا مادر آسمی نباید از مصرف آنها واهمه داشته باشد.در حمله حاد آسم در حاملگی بستری کردن مادر و اسپری استنشاقی و تزریق آگونیستهای بتا مثل آلبوترول یا اپی نفرین در کنار بکار بردن کورتونهای استنشاقی و حتی تزریقی(متیل پردنیزولون) در حین پایش مادر و جنین می تواند نجات بخش باشد.خود پروسه زایمانی نیز می تواند باعث تشدید آسم شود.جالب است که بدانیم احتمال تشدید آسم بدنبال سزارین 18 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است،لذا زایمان طبیعی در این افراد ارجح است.داروهای مصرفی باید در حین زایمان ادامه یابند و اگر در یک ماه گذشته کورتون مصرف کرده شده باشد باید استرس دوز آن تجویز شود.همچنین باید از مصرف پروستاگلاندین اف دو آلفا و مترژین که برای بند آوردن خونریزی مورد استفاده قرار می گیرد، در این بیماران خودداری کرد.دادن اکسی توسین (آمپول فشار ) و میزوپروستول منعی ندارد.
*:FEV1
دکتر مریم خادم-متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی.
Ma_kh2005@yahoo.com

۹۳/۰۷/۱۱

۲۰:۵۴


به اشتراک بگذارید:

سوال یا نظر خود را وارد کنید