آزمایشی ساده و حیاتی برای بانوان/ انجام دوره ای پاپ اسمیر را جدی بگیرید!

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه، کلیاتی درباره پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص «سرطان دهانه رحم» به کار می رود. سرطان دهانه رحم قبل از آمیزش جنسی دیده نمی شود، لذا پاپ اسمیر، آزمایش بسیار ضروری برای خانم های متاهل است و باید هر چند وقت یک…

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه،

کلیاتی درباره پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص «سرطان دهانه رحم» به کار می رود. سرطان دهانه رحم قبل از آمیزش جنسی دیده نمی شود، لذا پاپ اسمیر، آزمایش بسیار ضروری برای خانم های متاهل است و باید هر چند وقت یک بار این آزمایش را انجام دهند.

از زمانی که در سال ۱۹۵۰ آزمایش پاپ اسمیر در بین مردم شناخته شد، سرطان دهانه رحم به میزان قابل توجهی در بین زنان کاهش پیدا کرد. تست پاپ اسمیر ناهنجاری های درون رحمی را مشخص کرده و از پیشرفت سرطان آن جلوگیری می کند.

 

عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم

«سرطان دهانه رحم» در طبقات پایین اجتماعی- اقتصادی بیشتر دیده می شود. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)‌ از علل اساسی سرطان دهانه رحم است. این ویروس امروزه به عنوان یک عامل قطعی سرطان شناخته شده است. سایر علل مؤثر عبارتنداز: پایین بودن سن ازدواج (آمیزش جنسی)، سیگار کشیدن، تعدد بارداری، سابقه خانوادگی، عفونت ها و ختنه نشدن مردان.

 

مهم: آزمایش پاپ اسمیر در چه کسانی و چه زمانی باید انجام شود؟

آزمایش پاپ اسمیر، آزمایشی بسیار مفید و ساده برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم و اقدام به موقع برای درمان آن است.

شروع انجام پاپ اسمیر از سن ٢١ سالگی در افراد متاهل و توقف انجام آن در سن ٧٠ سالگی است.

انجام این آزمایش برای تمام خانم های متأهل در ظرف سه سال اول ازدواج (آمیزش جنسی) شروع و سالی یکبار انجام شود. بعد از آن در صورتی که آزمایش طبیعی باشد، هر سه سال یکبار انجام می شود.

البته گاهی اوقات با توجه به تغییرات خاص یا عفونت ها، پزشک متخصص زنان تشخیص می دهد که این فواصل کمتر شود و پس از درمان نیز با یک آزمایش دیگر، نتایج درمان بررسی می شود.

در صورت عمل جراحی برداشتن رحم به علت بیماری های خوش خیم، انجام پاپ اسمیر ضرورتی ندارد.

 

فواید آزمایش پاپ اسمیر

 • در بررسی پاپ اسمیر، تغییرات قبل از بدخیمی سلول ها، علائم عفونت با ویروس پاپیلوما و تغییرات بدخیمی واضح و پیشرفته دهانه رحم مشخص می شود. علاوه بر آن عفونت دهانه رحم نیز خود را نشان می دهد.
 • گاهی نیز علائم بدخیمی در سایر قسمت های دستگاه تناسلی زنان مثل رحم، واژن و لوله های رحمی هم مشخص می شود. اما این آزمایش روش مناسبی برای غربالگری این بدخیمی ها نیست و فقط به طور اتفاقی ممکن است این بیماری ها را نمایان کند.
 • علاوه بر این، با آزمایش پاپ اسمیر می توان وضعیت هورمونی بدن را هم در شرایط خاصی بررسی کرد.

 

رعایت نکات مهم قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر

 • بهتر است آزمایش پاپ اسمیر در زمان قاعدگی، یا زمانی که ترشحات رحمی خیلی زیاد هستند و عفونت خیلی واضحی وجود دارد، صورت نگیرد. زنانی که خونریزی قاعدگی در آنها بیشتر از حد طبیعی است، باید برنامه ریزی صحیح داشته باشند و با مشورت پزشک، زمان مناسب برای تست را مشخص نمایند.
 • قبل از آزمایش پاپ اسمیر، نباید به مدت ۴۸ ساعت نزدیکی صورت گرفته باشد.
 • از پمادهای داخل واژن یک هفته قبل از نمونه گیری استفاده نشده باشد.

 

چگونگی انجام آزمایش پاپ اسمیر

 • در این آزمایش، پزشک با وسیله مخصوصی، نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برمی دارد. وسایل مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد. این نمونه برداری خیلی راحت و بدون درد و بدون بیهوشی در مطب صورت می گیرد.
 • نمونه سلول های دهانه رحم با وسیله چوبی یا پلاستیکی روی لام شیشه ای کشیده می شود. سپس برای رنگ آمیزی و بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه ارسال می گردد و متخصص پاتولوژی آن را بررسی می کند.
 • هزینه پاپ اسمیر زیاد نیست و در حد هزینه یک ویزیت متخصص است. در مراکز بهداشتی- درمانی وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی این آزمایش رایگان انجام می شود.

انجام این آزمایش طبق مطالب بیان شده

به بانوان عزیز توصیه می‏شود.


  به اشتراک بگذارید: