آب‌مروارید چشم و درمان آن


شما یا یکی از عزیزانتان بعد از اینکه متوجه شده‌اید بینایی‌تان محو و تار شده به چشم‌پزشک مراجعه کرده‌اید، او بعد از معاینه به شما گفته باید برای جراحی آب‌مروارید چشم و درمان آن آماده شوید. در این صورت برای شما مهم خواهدبود که در این باره بیشتر بدانید.

نگران نباشید! اگر این مشکل به‌موقع تشخیص داده‌شود برای بینایی شما مشکلی پیش نخواهدآمد. امروزه جراحی آب‌مروارید جزء عمل‌های آسان و موفق به شمار می‌رود که در بیمارستان‌های زیادی انجام می‌شوند.

 

علت آب‌مروارید چشم

علت آب‌مروارید چشم و درمان آن

علت آب‌مروارید چشم

آب‌مروارید چشم و درمان آن امروزه موضوع پیچیده‌ای نیست. اگر علت یک بیماری و مشکل را بدانیم، فرایند درمان آن نیز برایمان روشن‌تر خواهدشد و از فکرهای اشتباه نیز در مورد مشکل پیش آمده نجات می‌یابیم. آب‌مروارید یا کاتاراکت (Cataract) بخاطر ایجاد پرده‌ای روی چشم شما نیست یا به خاطر استفادۀ بیش از حد از چشم‌ها یا شغل شما ایجاد نمی‌شود، همچنین لازم نیست نگران سرایت آن به چشم دیگرتان باشید. آب‌مروارید چشم سرطان نیست، باعث کوری نمی‌شود و درمان آن راحت است.

آب‌مروارید چشم به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • بالارفتن سن که شایع‌ترین و اصلی‌ترین علت است
 • ضربه به سر و تروما با صدمه به عدسی چشم
 • قرارگرفتن طولانی و بدون محافظت در‌برابر برخی اشعه‌ها مانند اشعۀ ماوراء بنفش خورشید
 • دیگر بیماری‌ها، مانند بیماری قند یا دیابت
 • آب‌مروارید مادرزادی و به‌صورت آب‌مروارید در کودکان
 • کمبود برخی ویتامین‌ها و سوءتغذیه
 • مصرف طولانی‌مدت بعضی از داروها مثل داروهای استروئیدی وکورتون‌ها
 • سابقۀ خانوادگی

 

تشخیص آب‌مروارید چشم

تشخیص آب‌مروارید چشم و درمان آن

برای تشخیص آب‌مروارید چشم و درمان آن می‌توانید به متخصص چشم‌پزشکی (چشم‌پزشک) و یا فوق‌تخصص قرنیه مراجعه کنید. وی چشم‌های شما را معاینه کرده و با استفاده از تجهیزات چشم‌پزشکی، مانند میکروسکوپ اسلیت لامپ، آب‌مروارید شما را تشخیص می‌دهد.

 

علائم آب‌مروارید چشم

آب‌مروارید علائمی دارد که به تشخیص آن و شروع به موقع درمان کمک می‌کند. مهمترین نکته در مورد آب‌مروارید چشم و درمان آن، شناسایی علائم آن و تشخیص به موقع این بیماری است. علایم شایع آب‌مروارید که معمولا شخص مبتلا با مواجه‌شدن با آن برای معاینه به چشم‌پزشکی مراجعه می‌کند به این قرار است:

 • تار و یا محو شدن بینایی
 • حساس شدن چشم به نور و دیدن یک هاله در اطراف نور چراغ
 • کم رنگ دیدن یا محو شدن رنگ‌ها
 • کم شدن دید در شب
 • دوبینی یا چندبینی که به مرور بدتر می‌شود
 • تغییر کردن مداوم شماره عینک

 

آب‌مروارید در کودکان و نوزادان

آب‌مروارید چشم و درمان آن در کودکان

بله با اینکه عجیب بنظر می‌رسد اما کودکان نیز آب‌مروارید می‌گیرند و آب‌مروارید چشم و درمان آن چیزی نیست که فقط بزرگسالان را درگیر کند. علت این مشکل مشخص نیست و می‌تواند بخاطر مسائل ارثی یا بیماری‌هایی مانند سرخجه و دیگر عفونت‌های ویروسی مادر در دوران بارداری، کودک دچار آب‌مروارید مادرزادی باشد و با این بیماری به دنیا پا بگذراد. همچنین این مشکل در کودکان می‌تواند به دلیل صدمه‌هایی که در دوران کودکی به چشم آنان وارد می‌شود ایجاد شود.

آب‌مروارید در کودکان و یا بصورت مادرزادی بعد از تشخیص توسط پزشک باید درمان شود. کودکان مبتلا، بسته به سن و این که چقد در بینایی آن‌ها اختلال ایجاد شده به جراحی، لنزها و عینک‌های مخصوص برای درمان نیاز دارند.

کودک تحت درمان قرارگرفته تا مدت‌ها به مراقبت‌هایی برای جلوگیری از تنبلی چشم دچار مشکل نیاز خواهندداشت. اگر آب‌مروارید در کودکان با سن بالاتر به وجود بیاید می‌توان آنان را مشابه بزرگسالان درمان کرد. اما در کودکانی که هنوز سیستم بینایی آنان به رشد کامل نرسیده و ارتباط مغز با سیستم بینایی دچار تکامل و تغییر است باید درمان‌های خاصی انجام گیرد.

 

آب‌مروارید مادرزادی

آب‌مروارید چشم و درمان آن و آب‌مروارید مادرزادی

باید بدانید که نوزادان در زمان تولد هنوز دید کاملی ندارند و در هجده ماهگی با تکمیل سیستم بینایی دید نوزاد کامل می‌شود.

آب‌مروارید چشم مادرزادی یکی از علت‌هایی هستند که متاسفانه می‌توانند باعث نابینایی در نوزادان شوند. با این حال تشخیص به‌موقع آب‌مروارید چشم نوزادان و اقدام برای درمان آن، نجات دهنده خواهدبود. به این منظور لازم است علایم رایج این مشکل را بشناسید.

علایم آب‌مروارید مادرزادی

در صورتی که علایمی مانند فرار و روی گرداندن مکرر نوزاد از نور و پنهان کردن صورت در تاریکی، ریزش اشک و لکه سفید در فضای مردمک را در نوزاد خود مشاهده کردید، ضروری است که نوزاد را برای معاینه و بررسی مشکلات بینایی نزد چشم‌پزشک ببرید.

 

آب‌مروارید چشم و درمان آن

آب‌مروارید چشم و درمان آن با جراحی

بدون تردید می‌توان گفت درمان آب‌مروارید چشم، جراحی است، با این‌حال تا زمانی که علائم آن خفیف است، ممکن است مشکلات بینایی شما با تغییر شماره عینک حل شود.

در صورتی که هر دو چشم شما دچار آب‌مروارید شده باشند، هر کدام از چشم‌ها به یک جراحی جداگانه نیاز خواهند داشت.

جراحی آب‌مروارید چشم جهت درمان آن ممکن است با توجه به شرایط بیمار و انتخاب پزشک به یکی از دو روش برش بزرگ یا کوچک انجام شود. جراحی به طور کلی شامل مراحل خارج کردن عدسی چشم کدر شده و جایگذاری عدسی مصنوعی است. در جراحی با برش کوچک که فیکو نیز نامیده می‌شود عدسی کدر توسط دستگاه فیکو خارج می‌شود.

اگر بخاطر بیماری دیگری، دارویی مصرف می‌کنید درباره داروی خود قبل از عمل با پزشکتان صحبت کنید. بعد از انجام جراحی در بیماران بعضی موارد مانند ناراحتی خفیف ناشی از احساس جسم خارجی در چشم تا مدت محدودی ممکن است وجود داشته‌باشد که طبیعی است و همچنین ترشح کم و ریزش اشک خفیف نیز ممکن است دیده‌شود.

 

مراقبت‌های لازم پس از جراحی آب‌مروارید

مراقبت های لازم پس از جراحی آب‌مروارید چشم و درمان آن

لازم است پس از انجام جراحی آب‌مروارید چشم و درمان آن برای جلوگیری از پیش آمدن برخی مشکلات، یکسری نکات را حتما رعایت کنید تا عمل جراحی شما موفقیت آمیز باشد.

این مراقبت‌های لازم را چشم‌پزشک یا جراح، برایتان شرح خواهند داد که تعدادی از این نکات مراقبتی را در ادامه می‌آوریم:

لازم است بعد جراحی آب‌مروارید چشم برای پیشگیری از وارد شدن فشار به چشم، از انجام مواردی که در ادامه می‌آیند خودداری کنید:

 • به سمت چشمی که جراحی شده و یا به روی شکم نخوابید
 • از خم کردن سر بپرهیزید به عنوان مثال در هنگام رکوع و سجدۀ نماز باید این مورد را رعایت کنید
 • از مواد آرایشی خصوصا برای چشم و اطراف آن استفاده نکنید
 • کارهایی مانند سرفه، زور زدن در هنگام اجابت مزاج، تغییر ناگهانی حالت سر و یا بلند کردن اجسام سنگین برای چشم شما خطرناک است.

 

نکات زیر نیز پس از جراحی آب‌مروارید چشم و درمان آن قابل توجه هستند:

 • بسته به نظر پزشکتان پس از حدود ۵ روز می‌توانید حمام کنید اما مراقب باشید که به چشمتان فشار نیامده و از مالش آن خودداری کنید
 • اگر درد شدید داشتید و یا شاهد تورم در قسمت چشم و کم شدن بینایی خود بودید با پزشکتان تماس بگیرید
 • اگر پزشکتان تغذیه یا رژیم خاصی را به شما توصیه کرده آن را رعایت کنید
 • در موقع خواب، از یک محافظ مخصوص برای چشمتان استفاده کنید و در طول روز عینک آفتابی را فراموش نکنید.

 

مناسب‌ترین زمان برای جراحی آب‌مروارید

مناسب‌ترین زمان برای آب‌مروارید چشم و درمان آن

خیلی‌ها این اصطلاح را به کار می‌برند که آب‌مروارید برای جراحی باید “رسیده” باشد، در واقع مناسب‌ترین زمان برای جراحی آب‌مروارید چشم و درمان آن به این بستگی دارد که فرد مبتلا به آن، آیا می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد یا خیر؟ اگر مشکلات پیش‌آمده برای فرد آنقدر باشد که اختلالات بینایی مانع از زندگی روزمره او شوند زمان جراحی رسیده است.

عوارض و خطرات جراحی نکردن آب‌مروارید چشم

اگر چشم‌پزشک تشخیص داده که زمان جراحی آب‌مروارید شما فرارسیده، فرار از جراحی می‌تواند مشکلات جدی‌تری مانند آب‌سیاه و افزایش فشار داخل چشم را در پی داشته باشد و حتی به نابینایی شما منجر شود.

 

هزینۀ عمل آب‌مروارید

هزینۀ آب‌مروارید چشم و درمان آن

نوع لنز مصنوعی استفاده شده، آزمایش‌های قبل از انجام جراحی و مراقبت‌هایی که بعد از جراحی نیاز خواهندبود از عواملی هستند که بر هزینۀ عمل آب‌مروارید چشم و درمان آن تاثیر می‌گذارند.

اگر تحت پوشش بیمه باشید، با توجه به تعهدات بیمۀ خود ممکن است قسمتی یا همه هزینه جراحی آب‌مروارید چشم بر عهدۀ بیمه باشد. با این حال ممکن است بیمه‌ها پرداخت هزینه‌های جانبی را از تعهدات خود ندانسته یا به عنوان مثال انواع خاصی از لنزهای مصنوعی را پشتیبانی کنند. اگر در مورد هزینه‌های عمل آب‌مروارید خود نگرانی دارید، بهتر است در این مورد از بیمه‌ای که تحت پوشش آن هستید سوال کنید. یا با جستجوی پزشکان و کلینیک‌ها و بیمارستان‌های چشم‌پزشکی مناسب و با هزینه کمتر نگرانی‌های خود را مرتفع کنید.

 

پیشگیری از آب‌مروارید

 

به طور کلی می‌توان گفت داروها، تغذیه و… نمی‌توانند به پیشگیری از آب‌مروارید چشم و درمان آن کمک کنند. اما رعایت تغذیۀ سالم و دوری از نور آفتاب و اشعه‌های مضر با استفاده از عینک آفتابی می‌توانند اینگونه مشکلات بینایی را به تاخیر بیندازند.

 

جست و جوی بهترین کلینیک‌های چشم‌پزشکی

جستجوی چشم پزشک برای آب مروارید چشم و درمان آن

اگر علائمی که در این مطلب برای آب‌مروارید چشم گفته شد را در خود یا اطرافیانتان دیده‌اید، بهتر است زودتر برای معاینه به یک متخصص چشم‌پزشکی مراجعه کنید. بینایی اگر از دست برود هیچ جایگزینی نخواهدداشت، پس آب‌مروارید چشم و درمان آن را جدی بگیرید.

چنانچه ساکن تهران هستید و در جستجوی کلینیک‌ها و مطب‌های چشم‌پزشکی تهران هستید یا می‌خواهید دربارۀ مشکلات بینایی خود از یک چشم‌پزشک سوال کنید، از طریق لینک چشم‌پزشکی تهران اقدام کنید. در این لینک می‌توانید صفحه برخی از چشم‌پزشکی‌های تهران را مشاهده کنید، سوالات خود را بپرسید و همچنین نظرتان را بنویسید. برای یافتن چشم‌پزشکی‌های دیگر شهرها نیز به طور مشابه می‌توانید از همین طریق اقدام کنید.

 

 

 

۹۸/۰۲/۱۱

۱۴:۴۲


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید