آب مروارید چشم و درمان آن


اگر شما یا عزیزانتان یک روز بعد از اینکه متوجه شده اید بیناییتان محو و تار شده به چشم پزشک مراجعه کرده اید و او بعد از معاینه به شما گفته باید برای جراحی آب مروارید چشم و درمان آن آماده شوید، برای شما مهم خواهد بود که در این باره بیشتر بدانید. با این همه نگران نباشید! اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود برای بینایی شما مشکلی پیش نخواهد آمد و جراحی آب مروارید جزء عمل های آسان و موفق به شمار می رود که در بیمارستان های زیادی انجام می شوند

 

علت آب مروارید چشم

اگر علت یک بیماری و مشکل را بدانیم، فرایند درمان آن نیز برایمان روشن تر خواهد شد و از فکر های اشتباه نیز در مورد مشکل پیش آمده نجات می یابیم. آب مروارید یا کاتاراکت (Cataract) بخاطر ایجاد پرده ای روی چشم شما نیست یا به خاطر استفاده بیش از حد از چشم ها یا شغل شما ایجاد نمی شود، همچنین لازم نیست نگران سرایت آن به چشم دیگرتان باشید. آب مروارید چشم سرطان نیست، باعث کوری نمی شود و درمان آن راحت است.

آب مروارید چشم به دلایل زیر رخ می دهد:

 • بالارفتن سن که شایعترین و اصلی ترین علت است
 • ضربه به سر و تروما با صدمه به عدسی چشم
 • قرار گرفتن طولانی و بدون محافظت در برابر برخی اشعه ها مانند اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید
 • دیگر بیماری ها مانند بیماری قند یا دیابت
 • آب مروارید مادرزادی و بصورت آب مروارید در کودکان
 • کمبود برخی ویتامین ها و سوءتغذیه
 • مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل داروهای استروئیدی وکورتون‌ها
 • سابقه خانوادگی

 

تشخیص آب مروارید چشم و درمان آن

تشخیص آب مروارید چشم

برای تشخیص آب مروارید چشم و درمان آن می توانید با مراجعه به متخصص چشم پزشکی (چشم پزشک) و یا فوق تخصص قرنیه، وی چشم های شما را معاینه کرده و با استفاده از تجهیزات چشم پزشکی مانند میکروسکوپ اسلیت لامپ، آب مروارید شما را تشخیص می دهد.

علائم آب مروارید چشم و نشان دهنده نیاز به درمان آن

علائم آب مروارید چشم و نشان دهنده نیاز به درمان آن

آب مروارید علائمی دارد که به تشخیص آن و شروع به موقع درمان کمک می کند. علایم شایع آب مروارید که معمولا شخص مبتلا با مواجه شدن با آن برای معاینه به چشم پزشکی مراجعه می کند به این قرار است:

 • تار و یا محو شدن بینایی
 • حساس شدن چشم به نور و دیدن یک هاله در اطراف نور چراغ
 • کم رنگ دیدن یا محو شدن رنگ‌ها
 • کم شدن دید در شب
 • دو بینی یا چند بینی که به مرور بدتر می شود
 • تغییر کردن مداوم شماره عینک

آب مروارید در کودکان و نوزادان

 

بله با اینکه عجیب بنظر می رسد اما کودکان نیز آب مروارید می گیرند و آب مروارید چشم و درمان آن چیزی نیست که فقط بزرگسالان را درگیر کند. علت این مشکل مشخص نیست و می تواند بخاطر مسائل ارثی یا بیماری هایی مانند سرخجه و دیگر عفونت های ویروسی مادر در دوران بارداری کودک دچار آب مروارید مادرزادی باشد و این بیماری به دنیا پا بگذراد. همچنین این مشکل در کودکان می تواند به دلیل صدمه هایی که در دوران کودکی به چشم آنان وارد می شود ایجاد شود.

آب مروارید در کودکان و یا بصورت مادرزادی بعد از تشخیص توسط پزشک، وابسته به سن کودک و این که چقد در بینایی وی اختلال ایجاد کرده به جراحی و لنزها و عینک های مخصوص برای درمان و همچنین مراقبت هایی برای جلوگیری از تنبلی چشم دچار مشکل نیاز خواهد داشت. اگر آب مروارید در کودکان با سن بالاتر به وجود بیاید میتوان آنان را مشابه بزرگسالان درمان کرد اما در کودکانی که هنوز سیستم بینایی آنان به رشد کامل نرسیده و ارتباط مغز با سیستم بینایی دچار تکامل و تغییر است باید درمانهای خاصی انجام گیرد.

آب مروارید مادرزادی

آب مروارید مادرزادی

باید بدانید که نوزادان در زمان تولد هنوز دید کاملی ندارند و در هجده ماهگی با تکمیل سیستم بینایی دید نوزاد کامل میشود.

آب مروارید چشم مادرزادی یکی از علت هایی هستند که متاسفانه می توانند باعث نابینایی در نوزادان شوند. با این حال تشخیص به موقع آب مروارید چشم نوزادان و اقدام برای درمان آن نجات دهنده خواهد بود. به این منظور لازم است علایم رایج این مشکل را بشناسید.

علایم آب مروارید مادرزادی

در صورتی که علایمی مانند فرار و روی گرداندن مکرر نوزاد از نور و پنهان کردن صورت در تاریکی، ریزش اشک و لکه سفید در فضای مردمک را در نوزاد خود مشاهده کردید، ضروری است که نوزاد را برای معاینه و بررسی مشکلات بینایی نزد چشم پزشک ببرید.

 

آب مروارید چشم و درمان آن

جراحی آب مروارید چشم و درمان آن

 

بدون تردیدی میتوان گفت برطرف کننده آب مروارید چشم و درمان آن، جراحی آن است با این حال تا زمانی که علائم آن خفیف است ممکن است مشکلات بینایی شما با تغییر شماره عینک حل شود.

در صورتی که هر دو چشم شما دچار آب مروارید شده باشند هر کدام از چشمها به یک جراحی جداگانه نیاز خواهند داشت.

جراحی آب مروارید چشم جهت درمان آن ممکن است با توجه به شرایط بیمار و انتخاب پزشک به یکی از دو روش برش بزرگ یا کوچک انجام شود. جراحی به طور کلی شامل مراحل خارج کردن عدسی چشم کدر شده و جایگذاری عدسی مصنوعی است. در جراحی با برش کوچک که فیکو نیز نامیده میشود عدسی کدر توسط دستگاه فیکو خارج می شود.

اگر بخاطر بیماری دیگری دارویی مصرف میکنید درباره داروی مصرف قبل از عمل با پزشکتان صحبت کنید. بعد از انجام جراحی در بیماران بعضی موارد مانند ناراحتی خفیف ناشی از احساس جسم خارجی در چشم تا مدت محدودی ممکن است وجود داشته باشد که طبیعی است و همچنین ترشح کم و ریزش اشک خفیف نیز ممکن است دیده شود.

 

مراقبت های لازم پس از جراحی آب مروارید

مراقبت های لازم پس از جراحی آب مروارید چشم و درمان آن

لازم است پس از انجام جراحی آب مروارید چشم و درمان آن برای جلوگیری از پیش آمدن برخی مشکلات یکسری نکات را حتما رعایت کنید تا عمل جراحی شما موفقیت آمیز باشد.

این مراقبت های لازم را چشم پزشک و جراح شما برایتان شرح خواهند داد که تعدادی از این نکات مراقبتی را در ادامه می آوریم:

لازم است بعد جراحی آب مروارید چشم برای پیشگیری از وارد شدن فشار به چشم، از انجام مواردی که در ادامه می آیند خودداری کنید:

 • به سمت چشمی که جراحی شده و یا به روی شکم نخوابید
 • از خم کردن سر بپرهیزید به عنوان مثال در هنگام رکوع و سجده ی نماز باید این مورد را رعایت کنید
 • از مواد آرایشی خصوصا برای چشم و اطراف آن استفاده نکنید
 • کارهایی مانند سرفه، زور زدن در هنگام اجابت مزاج، تغییر ناگهانی حالت سر و یا بلند کردن اجسام سنگین برای چشم شما خطرناک است، پس از انجام آن خودداری کنید

 

نکات زیر نیز پس از جراحی آب مروارید چشم و درمان آن قابل توجه هستند:

 • بسته به نظر پزشکتان پس از حدود ۵ روز می توانید حمام کنید اما مراقب باشید که به چشمتان فشار نیامده و از مالش آن خودداری کنید
 • اگر درد شدید داشتید و یا شاهد تورم در قسمت چشم و کم شدن بینایی خود بودید با پزشکتان تماس بگیرید
 • اگر پزشکتان تغذیه یا رژیم خاصی را به شما توصیه کرده آن را رعایت کنید
 • در موقع خواب از یک محافظ مخصوص برای چشمتان استفاده کنید و در طول روز عینک آفتابی را فراموش نکنید.

 

مناسبترین زمان برای جراحی آب مروارید

خیلی ها این اصطلاح را به کار می برند که آب مروارید برای جراحی باید “رسیده” باشد، در واقع مناسب ترین زمان برای جراحی آب مروارید چشم و درمان آن به این بستگی دارد که فرد مبتلا به آن آیا می تواند فعالیت های روزانه خود  را انجام دهد یا خیر؟ اگر مشکلات پیش آمده برای فرد آنقدر باشد که اختلالات بینایی مانع از زندگی روزمره او شوند زمان جراحی رسیده است.

عوارض و خطرات جراحی نکردن آب مروارید چشم

اگر چشم پزشک تشخیص داده که زمان جراحی آب مروارید شما فرارسیده، فرار از جراحی می‌تواند مشکلات جدی تری مانند آب سیاه و افزایش فشار داخل چشم را در پی داشته باشد و حتی به نابینایی شما منجر شود

 

هزینه عمل آب مروارید

نوع لنز مصنوعی استفاده شده، آزمایشهای قبل از انجام جراحی و مراقبت هایی که بعد از جراحی نیاز خواهند بود از عواملی هستند که بر هزینه عمل آب مروارید چشم و درمان آن تاثیر می گذارند

اگر تحت پوشش بیمه باشید با توجه به تعهدات بیمه خود ممکن است قسمتی یا همه هزینه جراحی آب مروارید چشم و درمان آن بر عهده بیمه باشد با اینحال ممکن است بیمه ها  پرداخت هزینه های جانبی را از تعهدات خود ندانسته یا به عنوان مثال انواع خاصی از لنز های مصنوعی را پشتیبانی کنند. اگر در مورد هزینه های عمل آب مروارید خود نگرانی دارید بهتر است در این مورد از بیمه ای که تحت پوشش آن هستید سوال کنید و یا با جستجوی پزشکان و کلینیک ها و بیمارستان های چشم پزشکی مناسب و با هزینه کمتر نگرانی های خود را مرتفع کنید.

 

پیشگیری از آب مروارید

 

به طور کلی می توان گفت دارو ها، تغذیه و… نمی توانند به پیشگیری از آب مروارید چشم و درمان آن کمک کنند اما رعایت تغذیه سالم و دوری از نور آفتاب و اشعه های مضر با استفاده از عینک آفتابی می توانند اینگونه مشکلات بینایی را به تاخیر بندازند.

 

جستوجوی بهترین کلینیک های چشم پزشکی

اگر علائمی که در این مطلب برای آب مروارید چشم گفته شد را در خود یا اطرافیانتان دیده اید بهتر است زودتر برای معاینه به یک متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید. چنانچه ساکن تهران هستید و در جستجوی کلینیک ها و مطب های چشم پزشکی تهران هستید و یا می خواهید درباره مشکلات بینایی خود از یک چشم پزشک سوال کنید از طریق لینک چشم پزشکی تهران داکتاپ می توانید صفحه برخی از چشم پزشکی های تهران را مشاهده کنید و سوالات خود را بپرسید و همچنین نظرتان را بنویسید. برای یافتن چشم پزشکی های دیگر شهر ها نیز به طور مشابه می توانید از همین طریق اقدام کنید

 

 

۹۸/۰۲/۱۱

۱۴:۴۲


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید