گالاکتوره(ترشح شیر از نوک پستان)

از نظر تعریف به ترشح شیر از پستان در هر زمانی به غیر از دوران شیر دهی گالاکتوره گفته می شود که ممکن است حتی یک طرفه ، متناوب ، کم و با تحریک باشد . گالاکتوره همیشه با هیپرپرولاکتیمی همراه بوده و ممکن است در اثر اختلالات اندوکرین ( آدنوم هیپوفیز ، هیپوتیروئیدی ) ، دارویی و با تروما به وجود آید.

 

images%20(1)

 

– علل و حالات فیزیولوژیک هیپرپرولاکتینمی : مهمترین علت فیزیولوژیک افزایش پرولاکتین ، حاملگی است و از هفته ۱۰ حاملگی پرولاکتین شروع به افزایش کرده و در سه ماهه سوم به ۵ تا ۱۰ برابر دوران قبل ار حاملگی می رسد و تا ۶ هفته یعد از زایمان همچنان بالا باقی می ماند . از دیگر علل فیزیولوژیک هیپرپرو لاکتینمی تحریک مداوم پستان ( خصوصا نیپل ) است .

– علل دارویی هیپرپرولاکتینمی : برخی از داروها از طریق مهار سنتز دوپامین ( نظیر متیل دوپا و رزرپین ) ، یا مهار گیرنده های دوپامین ( داروهای ضد افسردگی و ترانکولایزر ها ) یا مهار ترشح دوپامین و تحریک ترشح پرولاکتین ( نظیر داروهای بیهوشی ) و یا تحریک ترشح پرولاکتین به تنهایی می توانند موجب هیپرپرولاکتینمی شود .

– اختلالات متابولیک : تومورهای غیر هیپوفیزی ترشح کننده پرولاکتین ( نظیر هیپرنفروما و سارکوم برونکوژنیک ) ، نارسایی مزمن کلیه ( بدلیل اینکه راه اصلی پرولاکتین کلیه ها هستند ) ، سیروز کبدی و شروع تغذیه در محرومیت غذایی شدید از علل متابولیک هیپرپرولاکتینمی هستند.

  تصویر پروفایل نویسنده:دکتر پريسا مرتضوي مقدم
  پروفایل داک تاپ
  گفتگو با دکتر پريسا مرتضوي مقدم
  سایر مقالات دکتر پريسا مرتضوي مقدم

  کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

  کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

  بستن
  تبلیغات:

  داک تاپ از تمامی علاقه مندان به بازاریابی و تولید محتوی بصورت تمام وقت و یا پاره وقت-دورکاری دعوت به همکاری می کند. جهت فرستادن در خواست خود به این صفحه مراجعه بفرمایید.

  کار پاره وقت در داک تاپ

  همکاری با داک تاپ