نازایی2

روزی خانمی 33 ساله جهت مشاوره مراجعه کرد که در حین صحبتها معلوم شد 3 سال است ازدواج نموده و نگذاشته بچه دار شود .او دلش میخواست 3-2 سال دیگر هم صبر کند و در این مورد بسیار هم مصر بود. باید به این خانم عزیز و سایر خانمهای بالای 30 سال که هنوز اقدام…

روزی خانمی 33 ساله جهت مشاوره مراجعه کرد که در حین صحبتها معلوم شد 3 سال است ازدواج نموده و نگذاشته بچه دار شود .او دلش میخواست 3-2 سال دیگر هم صبر کند و در این مورد بسیار هم مصر بود.
باید به این خانم عزیز و سایر خانمهای بالای 30 سال که هنوز اقدام به بچه دار شدن نکرده اند عرض کنیم که اکثر خانمها با افزایش سن دچار کاهش لقاح پذیری میشوند که از ابتدای 30 سالگی تشدید میشود و دلیل آن کاهش کیفیت و تعداد تخمکها (کاهش ذخیره تخمدانی) میباشد.در حقیقت باروری در 20 سالگی حداکثر است ودر 32 سالگی کاهش یافته و بعد از 45 سالگی نادر است.همچنین در سنین 34-30 حدود 15% حاملگی ها سقط میشوند که این میزان سقط نسبت به سنین جوانی بالاتر است.وآنگهی در خانمهای بکشد معمولا” دیگر نمیتوان IVFبالای 30 سال یا بدتر از آن بالای 35 سال در صورتی که باروری طبیعی شکست خورده و کار به از تخمک آن خانم استفاده کرد چرا که کیفیت پایینی دارد و به اصطلاح پیر شده است.لذا این خانمها ناچارند از تخمک اهدایی استفاده کنند،که شرط آن در اسلام صیغه شدن غیابی شخص دهنده تخمک برای شوهر فرد گیرنده است.از سویی خطر ایجاد نقایص مادرزادی و کروموزومی پس از 35 سالگی به نحو چشم گیری افزایش می یابد.به عنوان مثال خطر سندرم داون(منگولیسم) در جنین مادر 35 ساله بیست برابر مادران جوانتر است.عوارض و خطرات حاملگی از قبیل مسمومیت حاملگی(پره اکلامپسی) و دیابت حاملگی نیز در سنین بالاتر به نحو چشمگیری افزایش می یابند.
پس اگر مجموع این مشکلات را در نظر بگیریم باید به خانم مورد بحث گوشزد کنیم که به صلاح است هر چه زودتر اقدام به حاملگی نماید.
دور ه قاعدگی طبیعی 35-21 روز است .منظم بودن پریودها خود بهترین دلیل برای تخمک گذاری و لذا باروری برای یک خانم است.حضور علائم خاص قبل از قاعدگی شامل تورم سینه ها و نفخ و تغییرات خلق و خو نیز از مشخصات سیکلهای دارای
تخمک گذاری میباشد.چنین خانمی در صورت داشتن نزدیکی در روزهای 17-8 پریود (حول و حوش تخمک گذاری) بیشترین شانس وقوع حاملگی را دارد.
با این مشاوره این خانم تصمیم گرفت تا هر چه زودتر بچه دار شود.اما خود و شوهرش اصرار دارند که فرزند آنان حتما”پسر باشدو در این مورد راهنمایی میخواهند.آیا این مسئله قابل انجام است؟ در این خصوص در مقاله آینده بحث میکنیم.

۹۳/۱۰/۰۲

۲۲:۱۳


به اشتراک بگذارید: