آسیب شناسی (پاتولوژی) [۵]

پزشکانی که اسامی آنان را در این صفحه مشاهده می فرمایید متخصصان و فوق تخصصان حوزه ی تخصصی آسیب شناسی می باشند که عضو داک تاپ هستند. آسیب شناسی یا پاتولوژی تخصصی در پزشکی است که در خصوص تاثیر بیماری ها و آسیب‌ها در بافت ها و سلول می کوشد و فرایند بیماری را در یک قسمت یا تمام بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن بررسی می کند. در شرایط عملی متخصصان آسیب‌ شناسی با بافت‌ برداری از مناطق آسیب دیده یا بررسی بافت‌های ارسال شده توسط پزشکان به تشخیص عامل بیماری‌زا کمک می‌کنند.

متخصصان آسیب شناسی از تکنیک های مختلف مولکولی، میکروب شناسی و ایمنی شناسی استفاده می کنند. آنها تغییرات ماکروسکوپی(قابل مشاهده بدون استفاده از میکروسکوپ) و میکروسکوپی (قابل مشاهده با استفاده از میکروسکوپ) بدن و همچنین تغییرات مایعات بدن (نظیر خون ، ادرار و…) را به منظور کمک و پایه ریزی در تشخیص و درمان بیماری ها شناسایی می کنند و آسیب شناسی و آسیب شناسان با پرداختن به مکانیسم های بیماری ها، نقشی اساسی در پزشکی دارند و به بررسی و انجام کلیه آزمایشهای تخصصی در زمینه آسیب شناسی می پردازند.
بنابر این به طور کلی می توان گفت که پاتولوژی یا آسیب شناسی علم مطالعه بیماری هاست و از آنجایی که هر بیماری یک سری تغییرات در بافت های بدن ایجاد می کند ،آسیب شناسی به بررسی تغییرات بدن در زمان بیماری می پردازد و بسیاری از عمل های جراحی یا درمان های بعد از جراحی نیازمند تشخیص اولیه بیماری توسط متخصص آسیب شناسی یا به عبارتی پاتولوژی می باشد.

بعضی از مواردی که متخصصان آسیب شناسی به آن ها می پردازند:
پاتولوژی تشریحی‎( مطالعه تغییرات ماکروسکوپی و میکروسکوپی بدن) : اتوپسی (نمونه برداری از بافت مرده) ‏،‏ بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده) ، سیتوپاتولوژی (سلول شناسی)
‏پاتولوژی بالینی‏ :علایم بیماری را در خون، ادرار، مایع نخاعی، خلط، ترشحات واژن در بخش های مختلف میکروب شناسی، بیوشیمی،سرم شناسی و… بررسی می‌نماید.
بررسی پاتولوژیک بافت به روش ‏Frozen : روشی است که جراح در حین عمل جراحی برای اطلاع از تشخیص سریع و دقیق نوع تومور (بد خیم یا خوش خیم بودن) و تعیین نوع عمل جراحی درخواست می‌کند .
چنانچه شما هم پزشک هستید، جهت افزودن نام خود به این لیست عضو داک تاپ شوید:

Untitled-1

 

تصویر پروفایلنام و نام خانوادگیمدرک تحصیلیشهرهاتخصصامتیاز داک تاپمقالاتسوالات و نظراتپاسخ هامطالب ارسالی
دکتر محسن قيطاسوند دکتر محسن قيطاسوند متخصصدورودپاتولوژیست4040 0
دکتر محمد علی دانشمند دکتر محمد علی دانشمند متخصصاراکآسیب شناسی تشریحی و بالینی3030 0
دکتر مازیار غفوری دکتر مازیار غفوری متخصصبیرجندآسیب شناسی1010 0
دکتر امان اله محمديان دکتر امان اله محمديان متخصصلامردآسیب شناسی تشریحی و بالینی0000 0
دکتر محسن دهقانی زاهدانی دکتر محسن دهقانی زاهدانی متخصصنامشخصآسیب شناسی تشریحی و بالینی0000 0
دکتر امین رضوانی همدانی دکتر امین رضوانی همدانی متخصصتهرانآسیب شناسی0000 0

*جهت جستجو بر روی نقشه می توانید به اینجا مراجعه کنید.

**برای یافتن پزشک براساس شهر و یا تخصص به اینجا مراجعه کنید.

*** چنانچه شما پزشک هستید و تمایل دارید نام شما هم درمیان پزشکان پیشنهادی داک تاپ باشد، جهت ثبت نام به اینجا مراجعه کنید.

کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

بستن
تبلیغات:

داک تاپ از تمامی علاقه مندان به بازاریابی و تولید محتوی بصورت تمام وقت و یا پاره وقت-دورکاری دعوت به همکاری می کند. جهت فرستادن در خواست خود به این صفحه مراجعه بفرمایید.

کار پاره وقت در داک تاپ

همکاری با داک تاپ