علت بارداری خارج رحمی

حاملگی خارج از رحم به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی به غیر از دیواره داخلی رحم شروع به رشد می کند. ۹۸ درصد از حاملگی های خارج از رحم درون لوله های فالوپ (لوله رحمی) اتفاق می افتد، با این حال امکان دارد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ دهد. در حاملگی طبیعی، یک تخمک در یکی از لوله های فالوپ که تخمدان ها را به رحم متصل می کند، توسط اسپرم لقاح می یابد. تخمک لقاح یافته سپس به سمت رحم حرکت می کندو خود را در دیواره داخلی رحم یا اندومتر مستقر می کند و لانه گزینی  و رشد میکند. اگر لانه گزینی سلول تخم تشکیل شده در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود ( مثلا در لوله های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت های اندام تناسلی زن) به آن بارداری خارج رحمی گفته می شود.

ep2

 

عوامل خطر بارداری خارج رحمی : باید بدانیم احتمال اینکه بارداری خارج رحمی در هر بارداری اتفاق بیفتد، حدود ۱ درصد می باشد. بارداری خارج رحمی معمولا طی چند هفته پس از لقاح و در اولین هفته های بارداری ایجاد می شود.عوامل خطر ی که شانس فرد را برای ابتلا به بارداری خارج رحمی بیشتر میکند عبارتند از:بیماری های مقاربتی ،بیماری های التهابی لگن،اندومتریوز درمان نشده  ، لوله های رحمی اسیب دیده ، مصرف داروهای ضدبارداری ، باردار شدن به روش های آزمایشگاهی (لقاح آزمایشگاهی) ،بستن ناموفق لوله های رحمی ، سابقه خانوادگی فرد برای داشتن بارداری خارج رحمی ، عمل جراحی لگن ، چسبندگی های لگنی واستفاده از آی یو دی.

  تصویر پروفایل نویسنده:دکتر پريسا مرتضوي مقدم
  پروفایل داک تاپ
  گفتگو با دکتر پريسا مرتضوي مقدم
  سایر مقالات دکتر پريسا مرتضوي مقدم

  کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

  کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

  بستن
  تبلیغات:

  داک تاپ از تمامی علاقه مندان به بازاریابی و تولید محتوی بصورت تمام وقت و یا پاره وقت-دورکاری دعوت به همکاری می کند. جهت فرستادن در خواست خود به این صفحه مراجعه بفرمایید.

  کار پاره وقت در داک تاپ

  همکاری با داک تاپ