عفونت ادراری در بیماران دیابتی

شیوع و شدت عفونت ‌ها ی ادراری در خانم‌های دیابتی بیشتر از زنان غیردیابتی است .
این میزان شیوع وقتی افزایش چشم‌گیری دارد که طول مدت دیابت بیشتر و کنترول قند ضعیف تر باشد.
افراد دیابتی نسبت به غیردیابتی‌ها، بیشتر به عفونت‌های ادراری بدون علامت مبتلا می‌شوند، یعنی با اینکه آزمایش کشت ادرارشان مثبت شده(نشان می دهد عفونت دارند)، ولی خود شخص علامت‌هایی مثل سوزش ادرار، تکرر ادرار، تب و درد در ناحیه پایین شکم ندارد.

علاوه بر عفونت‌های ادراری، دومین مشکلی که در دیابتی‌ها ایجاد می‌شود، مختل شدن کار سیستم عصبی خودکار مثانه است.
این سیستم، مثانه و مجاری ادراری را عصب می‌دهد و در حس پُر شدن مثانه و تخلیه ادرار نقش دارد.

سیستم عصبی خودکار مثانه شامل اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک است . دیواره مثانه از اعصاب پاراسمپاتیک عصب میگیرد و گردن مثانه از اعصاب سمپاتیک عصب دهی میشود. شاخه های آوران اعصاب پاراسمپاتیک به میزان فشار دیواره مثانه حساس بوده و با افزایش فشار دیواره مثانه در اثر پرشدن مثانه تحریک میشود و بعد از سیناپس در نخاع ، پیام انقباض دیواره مثانه از طریق اعصاب وابران به مثانه ارسال میگردد و با انقباض مثانه تخلیه صورت میگیرد .
در افراد دیابتی با ازمان و عدم کنترول مناسب دیابت ابتدائا شاخه های آوران اعصاب پاراسمپاتیک درگیر میشوند و توانایی حس ادرار داشتن مختل میشود و پس از آن اعصاب وابران درگیر میشوند که تخلیه کامل ادرار بخوبی صورت نمیگیرد .
وقتی این سیستم مهم مختل شود، فرد با اینکه مثانه‌اش پُر است، اما احساس ادرار کمتری می‌کند و دیرتر مثانه را تخلیه می کند.
این حالت دو مشکل پدید می‌آورد، اول افزایش عفونت ادراری و دوم پدید آمدن حالت بی‌اختیاری ادرار است، چون مثانه پُر شده و ادرار به صورت سرریز نشت می‌کند.

مشکلاتی که مطرح شد، به مرور باعث اختلال در شدت دفع ادرار می‌شود، یعنی ادرار دیگر جریان عادی نخواهد داشت و قطره‌قطره می‌آید.
در افراد دیابتی که قندخون خوب کنترول نشده باشد ، سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها از جمله عفونت‌های ادراری می‌شود .
تنها راه برای پیشگیری، کنترل مرتب قند‌خون است. تشخیص و درمان مناسب و به موقع عفونت‌های ادراری کمک شایسته ای در کنترول و پیشرفت اختلالات مثانه ای دارد .

تصویر پروفایل نویسنده:دکتر علی میرزاپور
پروفایل داک تاپ
گفتگو با دکتر علی میرزاپور
سایر مقالات دکتر علی میرزاپور

اضافه کردن یک نظر

 

کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

کانال تلگرام بهترین پزشکان ایران | داک تاپ

بستن
تبلیغات:

داک تاپ از تمامی علاقه مندان به بازاریابی و تولید محتوی بصورت تمام وقت و یا پاره وقت-دورکاری دعوت به همکاری می کند. جهت فرستادن در خواست خود به این صفحه مراجعه بفرمایید.

کار پاره وقت در داک تاپ

همکاری با داک تاپ