جلوگیری از بارداری

روشهای جلوگیری

روشهای جلوگیری از بارداری به ۲ دسته کلی تقسیم میشوند: هورمونی و غیر هورمونی. شاید شایع ترین روش غیر هورمونی که خانمها استفاده میکنند ،”جلوگیری طبیعی” باشد.اما باید عرض کنیم چنانچه به هیچ وجه خواهان فرزند در حال حاضر نیستید،این روش مناسب نمیباشد.به عبارتی احتمال حاملگی طی یکسال در هر ۱۰۰ خانم که از روش…

روشهای جلوگیری از بارداری به ۲ دسته کلی تقسیم میشوند:

هورمونی و غیر هورمونی.

شاید شایع ترین روش غیر هورمونی که خانمها استفاده میکنند ،”جلوگیری طبیعی” باشد.اما باید عرض کنیم چنانچه به هیچ وجه خواهان فرزند در حال حاضر نیستید،این روش مناسب نمیباشد.به عبارتی احتمال حاملگی طی یکسال در هر ۱۰۰ خانم که از روش طبیعی استفاده کنند ،۲۷ نفر است.
“کاندوم” روش مناسب تری به شمار می آید ،بویژه نوع لاتکس که از انتقال امراض عفونی بویژه هرپس و ایدز و هپاتیت جلوگیری میکند به شرط اینکه بطور مداوم استفاده شود.احتمال حاملگی در یکسال استفاده از کاندوم در هر ۱۰۰ خانم، ۱۵ نفر میباشد.
“(دستگاه ای یو دی )روش عالی دیگری برای جلوگیری است که ۲ نوع است:

مسی و هورمونی.

نوع مسی تا ۱۰ سال و نوع IUD” هورمونی تا ۵ سال قابل استفاده است.

میزان اثر بخشی هر دو نوع در حد لوله بستن است.

نوع هورمونی(میرنا) باعث کاهش خونریزی و کاهش درد قاعدگی شده و بهبود اندومتریوز و کاهش سرطان رحم میدهد.در استفاده از دستگاه ،نخ آن باید مرتب توسط خانم چک شده و محل صحیح آن توسط سونوگرافی تایید شود.
روشهای هورمونی جلوگیری از بارداری شامل قرصهای خوراکی،آمپولها(یک ماهه و سه ماهه) و قرص های کاشتنی میباشند.

 

“قرصهای جلوگیری” غیر از ممانعت از بارداری که در حد لوله بستن می باشد ،فواید ذیل را نیز به همراه دارند:

تنظیم پریود،کاهش قابل ملاحظه درد قاعدگی،کاهش خونریزی پریود و لذا جلوگیری ازایجاد کم خونی فقر آهن،کاهش کیستهای تخمدانی،کاهش حاملگی خارج رحمی،کاهش ایجاد فیبروم رحمی،کاهش عفونت لگنی،کاهش ابتلا به سرطان رحم وتخمدان و روده ها،جلوگیری از ایجاد پوکی استخوان،و جلوگیری از ایجاد آکنه(جوش صورت).

 

این قرصها حتی در مصرف طولانی مدت هرگز احتمال ناباروری را زیاد نمیکنند و به قول عامه رحم را “خشک” نمیکنند!

 

لک صورت در مصرف قرصها تنها در صورت عدم استفاده مناسب از ضد آفتاب رخ میدهد(در مصرف صحیح ضد آفتاب باید آنرا هر دو ساعت یکبار تجدید کرد حال آنکه اکثر خانمها اینکار را نمیکنند).

همچنین این قرصها اثری در افزایش سرطان سینه ندارند.خانمهایی که اظهار میکنند با مصرف قرصهای جلوگیری چاق میشوند باید بدانند این قرصها هیچ اثر ثابت شده ای بر افزایش وزن ندارند و خانمها با افزایش سن باید مراقب رژیم غذایی و ورزش خود باشند.
آیا خانمی که به سفر یا زیارت برود یا روزه خود را بطور کامل بگیرد،مجاز است قرصهای جلوگیری را به صورت سر خود شروع نماید؟

خیر ، چون مصرف خودسرانه این داروها ممکن است باعث ایجاد ترومبوز سینوس وریدی مغز شود که عارضه ای بسیار وخیم و حتی کشنده میباشد. هر ساله در شیراز شاهد مرگ تعدادی از خانمها به این دلیل میباشیم.لذا حتما” قبل از مصرف این قرصها باید با پزشک مشورت شود.
کسانی که در حین مصرف قرصهای جلوگیری ،به دلیل عفونت از تتراسیکلین،داکسی سیکلین یا آمپی سیلین استفاده کنند بهتر است همزمان با مصرف قرص از کاندوم نیز استفاده نمایند.
کسانی که مطلقا”نباید از قرصهای جلوگیری استفاده نمایند شامل:

۱-اختلالات ترومبوتیک(خطر افزایش انعقاد خون)،بیماری عروق مغزی یا قلبی یا سابقه آن در خود شخص یا فامیل وی.

۲-اختلال چشمگیر کبدی

۳-سرطان فعلی یا مشکوک پستان

۴-خونریزی غیر طبیعی با علت نامعلوم

۵-حاملگی مشخص یا مشکوک

۶-افراد سیگاری یا قلیانی بالای ۳۵ سال

۷-افزایش شدید تری گلیسرید یا چربی خون

۸-افزایش فشارخون کنترل نشده
همچنین کسانی که بهتر است از روش دیگری برای جلوگیری استفاده نمایند شامل:

سردردهای میگرنی،دیابت حاملگی،دیابت آشکار،قبل از عمل جراحی،افراد دارای صرع(بدلیل برخی داروهای ضد صرع)،بیماری کیسه صفرا.
لازم بذکر است افراد دچار سیکل سل شدید(کم خونی داسی شکل) و یا پرولاپس دریچه میترال و یا لوپوس میتوانند داروهای صرفا” پروژسترونی را با اطمینان مصرف نمایند.در خصوص آمپولهای جلوگیری و فواید و مضرات لوله بستن در مردان یا زنان در شماره بعد بحث می کنیم.

 

برای خواندن مقاله روش های جلوگیری قسمت دوم کلیک کنید

 

۹۳/۰۹/۱۱

۱۲:۱۱


به اشتراک بگذارید: