«رحم جایگزین» در درمان نازایی چه کسانی توصیه می‏شود؟

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه، یکی از روش‏های درمان نازایی، روش «رحم جایگزین» است. در واقع از میان درمان‏های نازایی، امروزه رحم جایگزین به یکی از بحث‌برانگیزترین روش‌های درمان نازایی و ناباروری است. چرا که از یک سو راه حل مفیدی برای حفظ خانواده زوج‌های نابارور است و از سوی دیگر، آثار روحی…

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه،

یکی از روش‏های درمان نازایی، روش «رحم جایگزین» است. در واقع از میان درمان‏های نازایی، امروزه رحم جایگزین به یکی از بحث‌برانگیزترین روش‌های درمان نازایی و ناباروری است. چرا که از یک سو راه حل مفیدی برای حفظ خانواده زوج‌های نابارور است و از سوی دیگر، آثار روحی ناگواری را ممکن است برای مادر جایگزین و مادر اصلی به همراه داشته باشد.

 

تعریف روش «رحم جایگزین»

یکی از علل مهم ناباروری، ناتوانی مادر یا همان زوجه در حمل و پرورش جنین در رحم است. در این روش بارداری، «تخمک مادر با اسپرم پدر، خارج از رحم بارور می‌شود و سپس در رحم جای می‌گیرد». در این حالت، تخمک فردی که جنین را در رحم خود رشد می‌دهد، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه تنها رحم خود را به مدت ۹ ماه و تا به دنیا آمدن نوزاد، در اختیار جنین زوجین نابارور قرا‌ر می‌دهد.

 

کاربرد «رحم جایگزین» در درمان نازایی

• «رحم جایگزین»، زمانی کاربرد دارد که زوجین واجد همه عوامل دخیل در شکل‏گیری فرزند هستند، ولی به دلیل «فقدان رحم یا رحم سالم»، امکان داشتن فرزند از آن‏ها سلب شده است.

زوج هایی کاندید این درمان هستند که همسر آن‏ها «بدون رحم» متولد شده و یا به دلایلی «رحم آن‏ها توسط جراحی برداشته شده» است و یا این‏که به علت «بیماری‏های مختلف» مثل بیماری‏های قلبی، فشارخون، دیابت، و یا بیماری‏های دیگر، مجوز پزشکی برای حاملگی را ندارند.

افرادی که دچار رحم‌های ناتوان یا کوچک هستند به بیماری‌هایی همچون سندرم «راکی تانسکی» مبتلا بوده و رحم بسیار کوچکی دارند که قادر به داشتن فضایی مناسب رشد و نمو جنین نیست یا به سقط‌های مکرر دچار می‌شوند، بهترین گزینه برای آنان بهره‌گیری از رحم جایگزین به شمار می‌رود.

تکنولوژی لقاح خارج رحمی، این امکان را برای چنین زوج‏هایی فراهم کرده تا جنین حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضی درمان، با روش «رحم جایگزین» در آزمایشگاه جنین‏شناسی، در موقعیتی مناسب به رحم شخص ثالث انتقال یابد.

 

دقت کنید رحم اجاره‌ای، عبارت درستی نیست!

برخی‌ها به غلط روش «رحم جایگزین»، را رحم اجاره‌ای عنوان می‌کنند، ولی این اصطلاح را نباید به کار ببریم. در واقع اگر مزدی هم بابت این کار داده می‌شود، هزینه‌های نگه‏داری جنین در داخل رحم و حق‌الزحمه مربوط به آن تلقی می‌شود. آیا وقتی فرزندی را به دایه‌ای می‌سپاریم تا شیردهی کند، او را اجاره‌ای تلقی می‌کنیم؟ خیر، در واقع آن فرد، مزد زحمت خود را می‌گیرد.

 

رحم جایگزین و چالش‌های آن

بخشی از مراحل بهره‌گیری از رحم جایگزین، جنبه علمی و پزشکی دارد و بخشی نیز جنبه اجتماعی و حقوقی داشته و پرسش‌های متعددی پیرامون آن مطرح می‌شود. از جمله این‏که هزینه‌های پرداختی برای استفاده از رحم جایگزین چه میزان و برعهده چه کسی است؟ در طول مدت بارداری هزینه‌های تغذیه و نگه‏داری جنینی شامل چه چیزهایی شده و چگونه باید تأمین شود؟ در زمان زایمان این افراد به چه مشکلاتی برمی‌خورند؟ در قانون مدنی داریم که بچه برای صاحب رحم است و این صاحب رحم است که مادر او شناخته می‌شود، اما در اصل که این‏طور نیست!

باید همواره تمام جوانب را بررسی و سپس به انتخاب این روش درمانی پرداخت.

    ۹۵/۰۲/۱۸

    ۰۰:۱۷


    به اشتراک بگذارید: