تالاسمی و سیکل سل در حاملگی

تالاسمی و کم خونی داسی شکل در حاملگی تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که با ساخته شدن ناقص زنجیره آلفا یا بتا در هموگلوبین به وجود می آید.نوع بسیار شایعتر آن در ایران نوع بتا است. بسیاری از ما ممکن است یک یا چند مورد تالاسمی مینور در در میان افراد فامیل داشته باشیم.در…

تالاسمی و کم خونی داسی شکل در حاملگی
تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که با ساخته شدن ناقص زنجیره آلفا یا بتا در هموگلوبین به وجود می آید.نوع بسیار شایعتر آن در ایران نوع بتا است. بسیاری از ما ممکن است یک یا چند مورد تالاسمی مینور در در میان افراد فامیل داشته باشیم.در استان فارس ، شیوع این ژن تقریبا” 10-8% تخمین زده میشود، لذا استان فارس جزو نواحی با شیوع بالا از نظر تالاسمی می باشد.در حال حاظر 3-2.8 میلیون نفر در ایران ناقل تالاسمی(مینور) وجود دارند و بیش از 000،20 نفر مبتلا به تالاسمی ماژور هستند که هر هفته نیازمند به تزریق خون و دسفرال می باشند. سالانه بین 800-400 نفر به این عده اضافه می شوند.این در حالی است که تا قبل از برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از ازدواج مینورها با هم ، سالانه 1500 نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا می آمدند که از این نظربار مالی سنگینی بر دولت و خانواده ها تحمیل می شد.*
ما در مورد نوع شدید بیماری ( تالاسمی ماژور آلفا یا بتا) صحبتی نمی کنیم چرا که حاملگی در این افراد سخت و مخاطره آمیز است و خوشبختانه تعدادشان نیز زیاد نیست.صحبت فعلی در مورد نوع خفیف بیماری(مینور) است.ازدواج دو فرد مینور از نظر علمی صحیح نیست چراکه در یک چهارم موارد فرزند مبتلا به نوع شدید بیماری می شود و تا انتهای عمر (که متاسفانه چندان هم طولانی نخواهد بود) نیازمند به تزریق مکرر خون می گردد. برای تشخیص اینکه آیا جنین مبتلا به نوع ماژور است یا خیر ، در انتهای سه ماهه اول ویا ابتدای سه ماهه دوم نمونه برداری از پرزهای جفتی** صورت می گیرد و در صورت اثبات ابتلا ، اجازه سقط تا قبل از 20 هفته حاملگی داده می شود.ازدواج یک فرد مینور با یک فرد سالم مشکلی ندارد.احتمال مینور بودن جنین 50% است و احتمال سالم بودن وی نیز 50% می باشد.
اما آیا خانم مبتلا به تالاسمی مینور به شرط سالم بودن همسر، قبل از حاملگی و طی آن نیاز به مراقبت خاصی دارد؟ در اصل خیر. تنها مصرف اسید فولیک و آهن از قبل از حاملگی برای تصحیح کم خونی ضرورت دارد.در طی حاملگی تنها خطر- آنهم احتمالی- کم شدن رشد جنین و کم شدن آب دور آن است که نسبت به جمعیت عادی دو برابر می شود.روش زایمان تغییری نمی کند و همچنان زایمان طبیعی ارجح است.در مجموع تالاسمی مینور به شرط داشتن همسر سالم هیچ مانعی برای خانم جهت حاملگی و زایمان محسوب نمی شود.
در خصوص کم خونی سیکل سل(داسی شکل) که آنهم جزو کم خونی های نسبتا” شایع در ایران بویژه نیمه جنوبی کشور است باید بگوییم که در نوع هموزیگوت آن که نیازمند به تزریق خونهای متعدد بوده و نارسایی متعدد اندامها را دارند ، بارداری مخاطره آمیز است، اما خوشبختانه تعداد این افراد بسیار کم است. صحبت اصلی ما در مورد ناقلین صفت سلول داسی است.این افراد کلا”در معرض خطر سقط، مرگ و میر نوزاد یا جنین یا وزن کم تولد یا فشار خون نمی باشند و تقریبا” تنها خطر دوران حاملگی آنان افزایش باکتری های ادراری و عفونت ادراری است. لذا وجود صفت سلول داسی در یک خانم – در صورت سالم بودن همسر- نباید مانعی برای باروری در نظر گرفته شود. دراین افراد پس از زایمان جهت جلوگیری می توان از داروهای ضد باروری صرفا” پروژسترونی استفاده کرد ولی نوع استروژن دار بدلیل افزایش خطر ترومبوزهای عروقی نباید مصرف شود.
در مبحث بعدی به یاری خدا در مورد پرکاری و کم کاری تیروئید و ملاحظات بارداری در این افراد مطالب لازم به عرض شما عزیزان خواهد رسید.
*- سایت تحلیلی خبری عصر ایران به نقل از دکتر مینا ایزدیار،رئیس انجمن تالاسمی ایران.9 مرداد 1393
CVS-**

۹۳/۰۹/۲۰

۱۶:۵۸


به اشتراک بگذارید: