«اهدای تخمک»؛ اقدامی انسان‏دوستانه و ارزشمند

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه، فلوشیپ فوق تخصصی نازایی/ اهدای تخمک چیست؟ برخی از زنان به علت سن بالا، یائسگی زودرس، تخمک ضعیف، فقدان تخمدان در هنگام تولد، شیمی درمانی، جراحی‏های قبلی تخمدان، مشکلات ژنتیک و مواردی دیگر، به علت نداشتن تخمک مناسب، از باروری محروم هستند. در این موارد، با تجویز دارو…

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه، فلوشیپ فوق تخصصی نازایی/

اهدای تخمک چیست؟

برخی از زنان به علت سن بالا، یائسگی زودرس، تخمک ضعیف، فقدان تخمدان در هنگام تولد، شیمی درمانی، جراحی‏های قبلی تخمدان، مشکلات ژنتیک و مواردی دیگر، به علت نداشتن تخمک مناسب، از باروری محروم هستند. در این موارد، با تجویز دارو یا روش‏های پیشرفته درمان ناباروری، نمی‏توان بیمار را درمان کرد و تنها راه باروری، دریافت «تخمک اهدایی» از یک داوطلب است.

در این روش، تخمک اهدایی از شخص سومی که یک «زن داوطلب» است گرفته شده و در محیط آزمایشگاه توسط اسپرم‏های «مرد همسر گیرنده» لقاح می‏یابد و جنین حاصله از این لقاح، در رحم «زن نابارور» منتقل می‏شود.

این روش در کشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن سال‏هاست که مورد استفاده قرار می‏گیرد.

 

ضرورت انگیزه‏های انسان‏دوستانه در اهدای تخمک

حس زیبای کمک کردن به زوج‏هایی که داشتن فرزند برای آن‏ها یک رویاست، غیر قابل توصیف است. در اهدای تخمک؛ به اهداکنندگانی نیاز است که دارای انگیزه‏های قوی انسان‏دوستانه برای کمک به زوج‏های نابارور باشند. لازم است این افراد دارای تعهدات اخلاقی و نیات معنوی، صداقت و قابل اعتماد باشند. اهداکنندگان باید آمادگی کامل برای شرکت در کل فرایند اهدای تخمک را داشته باشند.

 

شرایط عمومی «اهداکننده تخمک»

در مراکز نازایی مختلف، شرائط اهداکننده تخمک (Donor) ممکن است متفاوت باشد، اما در مجموع شرایط کلی زیر برای اهداکننده تخمک در نظر گرفته می‏شود:

· رده سنی مناسب بین ۱۸ تا ۳۳ سال

· متأهل و دارا بودن حداقل یک فرزند

· سلامت کامل جسمی و روانی طی مشاوره و بررسی‏های لازم

· عدم مصرف سیگار و هر گونه مواد مخدر

· داشتن وزن متناسب (شاخص توده بدنی(BMI=18-29 ، چرا که اضافه وزن، منجر به کاهش کیفیت تخمک شده و ممکن است باعث عدم موفقیت در فرآیند حاملگی ‏شود.

· ملیت ایرانی و دارا بودن شناسنامه یا کارت ملی

· داشتن حداقل سطح تحصیلی دیپلم دبیرستان

تذکر مهم: اهدای تخمک از سوی افراد مجرد، مطلقاً ممنوع است.

 

محدودیت در دفعات اهدای تخمک

· اهدای تخمک مانند اهدای خون باید به گونه‌ای باشد که به سلامت اهداکننده آسیبی نرسد بنابراین از تخمک اهدایی افراد داوطلب، فقط برای یک زوج استفاده می‌شود. یعنی تخمک‌های هر فرد اهداکننده، فقط برای یک خانم استفاده می‌شود و اگر این خانم از تخمک‌ اهدایی بارور شد، یک بار دیگر اهداکننده می‌تواند تخمک اهدا کند. این دستورالعمل برای این است که تا حد امکان اجازه داده نشود تعداد زیادی فرزند از اهدای یک نفر متولد شوند و این، روال کار تمام مراکز معتبر درمان ناباروری است.

· اهدای تخمک اگر به دفعات انجام شود، خطرناک است زیرا برای گرفتن تخمک، داروهای خاصی برای فرد اهداکننده تجویز می‌شود تا تخمک‌گذاری تحریک شود. بنابراین محدودیت‌هایی برای اهداکنندگان در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توانند مدام این عمل را تکرار کنند، چرا که هم استفاده مکرّر از داروها و هم تحریک مداوم تخمدان زیان‏بار است.

 

 هزینه اهدای تخمک

اهدای تخمک، عملی انسان‌دوستانه مانند اهدای خون و اهدای کلیه به افراد نیازمند است و این امر خداپسندانه اصلاً نباید با مسائل مادی آنچنان درهم آمیخته شود که بحث مادی به اهداف انسان‌دوستانه غلبه پیدا کند. اما با توجه به این‏که فرد اهداکننده تخمک برای اقدام ارزشمند خود چندین بار وقت می‏گذارد و در طول مدت چرخه اهدای تخمک لازم است مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته و دارو مصرف کند و از طرفی هنگام گرفتن تخمک، متحمل زحمت می‏شود، از این رو معمولاً، مبلغی برای جبران زحمات هزینه رفت و آمد و انجام اعمال پزشکی این اقدام انسان‏دوستانه و خداپسندانه، به عنوان تشکر به اهداکننده تخمک پرداخت میشود و قطعاً مبلغی که به آن‏ عزیزان پرداخت می‌شود، در برابر کار خیّری که انجام می‌دهند، ارزشی ندارد.

لذا تأکید می‏شود؛ اهدای تخمک، عملی تجاری نیست و افراد داوطلب صرفاً برای پرداخت زکات سلامت و شکرانه داشتن فرزند سالم، از این طریق به زوج‌های دیگر کمک می‏کنند.

***

در مقاله بعدی، در خصوص چرخه «اهدای تخمک» و ملاحظات اخلاقی، مطالبی ارایه خواهد شد.

    ۹۵/۰۸/۰۶

    ۲۰:۳۴


    به اشتراک بگذارید: